Ukraina i Rosja na czele państw z największą liczbą posiadaczy kryptowalut
Podczas pandemii COVID-19 wykorzystanie kryptowalut na całym świecie rosło w niespotykanym dotąd tempie. Większość inwestorów uważa, że aktywa cyfrowe mogą stanowić ochronę przed rosnącą inflacją.
Raport Konferencji Stanów Zjednoczonych do spraw Handlu i Rozwoju (UNCTAD) informuje o globalnym wzroście popularności kryptowalut. Jest to dostrzegalne przede wszystkim w krajach rozwijających się. Ekosystem kryptowalut pomiędzy wrześniem 2019 r. a czerwcem 2021 r. rozrósł się aż o 2300 %.
Według raportu UNCTAD, pierwsze miejsce zajęła Ukraina ze wzrostem 12,7%, następnie Rosja (11,9%), Wenezuela (10,3%), Singapur (9,4%), Kenia (8,5%) i Stany Zjednoczone (8,3%).
Skąd wzrost zainteresowania kryptowalutami?
Agencja podaje, że wzrost zainteresowania kryptowalutami w krajach rozwijających się wynika m.in. z gospodarczych skutków pandemii COVID-19. Wykorzystanie kryptowalut stało się atrakcyjne zarówno pod względem ceny jak i szybkości, jako kanał do przesyłania przekazów pieniężnych.
Poza tym, kryptowaluty są w posiadaniu głównie osób o średnich dochodach, zamieszkujących w krajach rozwijających się oraz zmagających się z deprecjacją waluty i rosnącą inflacją. Są postrzegane przez większość inwestorów jako sposób na ochronę oszczędności gospodarstw domowych.
Uregulowanie rynku kryptowalut
Korzyści, które kryptowaluty mogą przynieść niektórym osobom i instytucjom finansowym, bywają jednak przyćmione przez związane z nimi ryzyko i koszty. UNCTAD ostrzega, że globalny wzrost kryptowalut sprawia, że jurysdykcje muszą wprowadzić odpowiednie regulacje prawne w celu ograniczenia ryzyka związanego z sektorem:
Globalne wykorzystanie kryptowalut wzrosło wykładniczo podczas pandemii choroby koronawirusowej. Takie prywatne waluty cyfrowe stały się szczególnie rozpowszechnione w krajach rozwijających się, co wiąże się ze znacznym ryzykiem i kosztami dotyczącymi suwerenności monetarnej, przestrzeni politycznej i stabilności makroekonomicznej.
Autorzy raportu podkreślili, że uwaga regulacyjna powinna być skupiona na stablecoinach, biorąc pod uwagę katastrofę ekosystemu Terra (LUNA):
Jeśli będą pozostawione bez kontroli, kryptowaluty mogą stać się powszechnym środkiem płatniczym, a nawet nieoficjalnie zastąpić waluty krajowe (proces zwany kryptizacją), co może zagrozić suwerenności monetarnej krajów. Korzystanie ze stablecoinów stwarza największe ryzyko w krajach rozwijających się z niezaspokojonym popytem na waluty rezerwowe.
Agencja dodała jednak, że mimo istniejącego ryzyka, kryptowaluty odegrały istotną rolę w ułatwianiu transakcji transgranicznych.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.