Te dwa czynniki sprawiły, że popyt na złoto jest najwyższy od 2000 roku | Wiadomości | CrypS.

Te dwa czynniki sprawiły, że popyt na złoto jest najwyższy od 2000 roku

Z raportu The World Gold Council wynika, że w ujęciu rocznym zarejestrowano wzrost popytu na złoto. I to największy od 2000 r. Jakie są powody tego skoku?


  • The World Gold Council wskazuje na to, że popyt na złoto rośnie. I to najwięcej od 24 lat,
  • Popyt ten generowany jest przede wszystkim przez banki centralne.

Popyt na złoto rośnie

Z najnowszego raportu The World Gold Council, który został opublikowany 30 lipca, wynika, że popyt na złoto w drugim kwartale tego roku był największy od 2000 roku.

Popyt na złoto z wyłączeniem OTC [rynku pozagiełdowego] w Q2 spadł o 6% r/r, do 929 ton, ponieważ gwałtowny spadek konsumpcji biżuterii przeważył nad niewielkimi wzrostami we wszystkich innych sektorach

– czytamy najpierw w raporcie.

Jednocześnie jednak dodanie do tych danych liczb z OTC “daje wzrost o 4% r/r, do 1258 ton”. A to już najwięcej od wspomnianego 2000 roku.

Skąd jednak tak duży popyt? Zdaniem autorów raportu, wynika to “z potrzeby [inwestorów] ochrony portfela i dywersyfikacji” ich inwestycji.

To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że popyt generowały też banki centralne, szczególnie Ludowy Bank Chin. To zresztą zakończenie zakupów przez tę instytucję w maju doprowadziło do spadku ceny złota.

Wspomniany spadek popytu na biżuterię wyniósł do 19% rok do roku – do najniższego poziomu od czterech lat, wynoszącego 391 ton. Popyt zaś spadł z powodu rekordowo wysokich cen złota, a przez to wysokiego kosztu produktów wykonanych z tego metalu szlachetnego.

Wykorzystywanie złota na rynku technologii wzrosło o 11% r/r. To już głównie owoc rozwoju branży AI.

A co z podażą?

The World Gold Council dodatkowo podaje, że ​​„całkowita podaż złota wzrosła o 4% r/r, do 1258 ton”.

Produkcja kopalniana wynosząca 929 ton była rekordem w drugim kwartale. Podaż z recyklingu była najwyższa w drugim kwartale od 2012 r., reagując na rosnącą cenę złota

– dodano w dokumencie.

Na koniec warto spojrzeć na to, co dzieje się na rynku ETF-ów. Z raportu wynika, że ze złotych funduszy wypłynęło 7 ton złota. Stało się to w drugim kwartale br.

Do tego doszedł 5-procentowy spadek sprzedaży detalicznej sztabek i monet – do 261 ton.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.