Szwecja wzywa do zakazania kopania bitcoinów w Unii Europejskiej | Wiadomości | CrypS.

Szwecja wzywa do zakazania kopania bitcoinów w Unii Europejskiej

kopanie bitcoina (BTC) poradnik

Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska i Urząd Nadzoru Finansowego zwróciły się do Unii Europejskiej, wzywając do wprowadzenia całkowitego zakazu kopania kryptowalut, opartych na algorytmie Proof-of-Work (PoW).

Dokument, zatytułowany jako “Kryptowaluty stanowią zagrożenie dla transformacji klimatycznej – energochłonne wydobycie powinno zostać zakazane”, podpisali dyrektorzy generalni Szwedzkiego Urzędu Nadzoru Finansowego i Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.

We wspólnym oświadczeniu szefów obu organizacji napisano, że górnicy kryptowalut zwiększają swoją obecność w regionie skandynawskim i wykorzystują odnawialną energię, potrzebną do transformacji innych podstawowych usług. Tym samym, zdaniem urzędników, zagrażają oni zdolności Szwecji do wywiązania się z ustaleń Porozumień Paryskich. W związku z tym należy wprowadzić zakaz “energochłonnego wydobywania kryptowalut” w całej Unii Europejskiej – podsumowuje dokument.

PoW? A co to takiego?

Wezwanie pokazało, że szwedzcy urzędnicy mają problem ze zrozumieniem tego jak działają kryptowaluty. W tekście pojawia się stwierdzenie, że istnieją inne metody wydobywania bitcoinów, którymi można zastępować algorytm Proof-of-Work, zmniejszając zużycie energii o prawie 100%.

Emisje muszą się zatrzymać tu i teraz, a energia odnawialna musi być wykorzystywana do osiagnięcia neutralności klimatycznej w podstawowych usługach. Dlatego wzywamy do wprowadzenia zakazu stosowania energochłonnej metody miningu Proof-of-Work. Istnieją inne metody wydobywania kryptowalut, które można również wykorzystać w przypadku Bitcoina i Ethereum, które, jak się szacuje, zmniejszają zużycie energii o 99,95% przy zachowaniu ich funkcjonalności. – czytamy w dokumencie.

Szwedzi zapowiadają, że podejmą działania mające ograniczyć wydobycie kryptowalut w ich kraju. Ciężko powiedzieć jednak czy uda im się przekonać do tego resztę Unii Europejskiej. Co ciekawe szwedzcy urzędnicy raczej nie będą mogli liczyć na wsparcie swojego bliskiego skandynawskiego sąsiada. Norweski minister klimatu i środowiska jest znanym zwolennikiem bitcoina.

Kryptowaluty to zło

Autorzy dokumentu sięgają także poza argumenty klimatyczne, wśród których pojawia się wiele obrazowych porównań (mining bitcoina i Ethereum zużywa rocznie dwa razy więcej energii niż cała Szwecja, ślad węglowy odpowiada 100 milionom lotów ze Szwecji do Tajlandii, a wykopanie jednego BTC mógłby zasilić 1,8 mln km trasy przeciętnego samochodu elektrycznego). W tekście czytamy, że społeczne korzyści z istnienia kryptowalut są wątpliwe a ich wykorzystanie do przestępczych celów powszechne. Jak wykazało wiele badań, nie jest to jednak prawdą, a odsetek nielegalnych transakcji w sieci bitcoina wynosił w zeszłym roku zaledwie 0,5% (za CipherTrace).

kopanie bitcoina (BTC) poradnik

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.