Sztuczna inteligencja może zaszkodzić branży kryptowalut
Zdaniem przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary’ego Genslera pracownicy jego agencji regulacyjnej mogliby czerpać korzyści ze sztucznej inteligencji.
Podczas jednego z najnowszych przemówień amerykański polityk poruszył temat potencjału, jaki tkwi w AI oraz zagrożeń związanych z tą dynamicznie rozwijającą się technologią.
Sztuczna inteligencja technologią na miarę Internetu
Gary Gensler znany jest ze swojego negatywnego nastawienia do sektora Web3. Nie oznacza to jednak, iż tą samą miarą traktuje on inne rozwijające się technologie, które mogą wywrzeć ogromny wpływ na ludzkość.
Przemawiając przed National Press Club, przewodniczący SEC wymienił kilka potencjalnych przypadków wykorzystania sztucznej inteligencji. W jego opinii AI pomogłoby m.in. w nadzorowaniu rynku, przeprowadzaniu analiz oraz egzekwowaniu prawa.
Niektórzy uważają, że amerykański regulator mógłby sięgnąć po sztuczną inteligencję również w celu walki z kryptowalutami. Należy przypomnieć, iż w obecnym r. wymienił on szereg altcoinów w pozwach przeciwko giełdom wirtualnych walut, jako niezarejestrowane papiery wartościowe.
Dotychczas działania egzekucyjne podejmowane przez SEC między 2018 r. a pierwszą połową 2023 r. uderzyły aż w 54 firmy z sektora Web3. Regulator ten wzmocnił swoją walkę z rynkiem kryptowalut w szczególności po upadku ekosystemu Terra, a później również bankructwie giełdy FTX z 2022 r.
Choć Gary Gensler nie sprecyzował, w jaki sposób dokładnie jego agencja mogłaby korzystać z AI, obok dodał, że jest to najbardziej transformacyjna technologia naszych czasów, którą można postawić na równi z Internetem i masową produkcją samochodów.
Druga strona medalu
Sztuczna inteligencja może mieć także swoje negatywne oblicze. Gary Gensler skupił się więc nie tylko na jej zaletach, ale również związanych z nią zagrożeniach. Przestrzegł on m.in. przed oszustwami finansowymi bazującymi na AI.
Innym ryzykiem może być pojawienie się kilku monopoli. Idąc dalej, przewodniczący SEC uznał, iż w takiej sytuacji doszłoby do wstrząśnięcia gospodarką i odegraniu przez nie roli w przyszłym kryzysie finansowym.
Amerykański polityk potępił również szerzącą się za pośrednictwem sztucznej inteligencji dezinformację. Dla przykładu przypomniał, że niedawno w Internecie krążył fałszywy tekst o jego rezygnacji z posady w SEC wygenerowany przy użyciu AI. Oprócz szeregu oszustw narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą być także pełne uprzedzeń w zależności od danych, na jakich są one szkolone.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.