Sztuczna inteligencja może zaszkodzić branży kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Sztuczna inteligencja może zaszkodzić branży kryptowalut

AI-sztuczna-inteligencja

Zdaniem przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary’ego Genslera pracownicy jego agencji regulacyjnej mogliby czerpać korzyści ze sztucznej inteligencji.


Podczas jednego z najnowszych przemówień amerykański polityk poruszył temat potencjału, jaki tkwi w AI oraz zagrożeń związanych z tą dynamicznie rozwijającą się technologią. 

Sztuczna inteligencja technologią na miarę Internetu

Gary Gensler znany jest ze swojego negatywnego nastawienia do sektora Web3. Nie oznacza to jednak, iż tą samą miarą traktuje on inne rozwijające się technologie, które mogą wywrzeć ogromny wpływ na ludzkość. 

Przemawiając przed National Press Club, przewodniczący SEC wymienił kilka potencjalnych przypadków wykorzystania sztucznej inteligencji. W jego opinii AI pomogłoby m.in. w nadzorowaniu rynku, przeprowadzaniu analiz oraz egzekwowaniu prawa.  

Niektórzy uważają, że amerykański regulator mógłby sięgnąć po sztuczną inteligencję również w celu walki z kryptowalutami. Należy przypomnieć, iż w obecnym r. wymienił on szereg altcoinów w pozwach przeciwko giełdom wirtualnych walut, jako niezarejestrowane papiery wartościowe. 

Dotychczas działania egzekucyjne podejmowane przez SEC między 2018 r. a pierwszą połową 2023 r. uderzyły aż w 54 firmy z sektora Web3. Regulator ten wzmocnił swoją walkę z rynkiem kryptowalut w szczególności po upadku ekosystemu Terra, a później również bankructwie giełdy FTX z 2022 r. 

Choć Gary Gensler nie sprecyzował, w jaki sposób dokładnie jego agencja mogłaby korzystać z AI, obok dodał, że jest to najbardziej transformacyjna technologia naszych czasów, którą można postawić na równi z Internetem i masową produkcją samochodów.

Druga strona medalu

Sztuczna inteligencja może mieć także swoje negatywne oblicze. Gary Gensler skupił się więc nie tylko na jej zaletach, ale również związanych z nią zagrożeniach. Przestrzegł on m.in. przed oszustwami finansowymi bazującymi na AI. 

Innym ryzykiem może być pojawienie się kilku monopoli. Idąc dalej, przewodniczący SEC uznał, iż w takiej sytuacji doszłoby do wstrząśnięcia gospodarką i odegraniu przez nie roli w przyszłym kryzysie finansowym. 

Amerykański polityk potępił również szerzącą się za pośrednictwem sztucznej inteligencji dezinformację. Dla przykładu przypomniał, że niedawno w Internecie krążył fałszywy tekst o jego rezygnacji z posady w SEC wygenerowany przy użyciu AI. Oprócz szeregu oszustw narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję mogą być także pełne uprzedzeń w zależności od danych, na jakich są one szkolone.

AI-sztuczna-inteligencjareklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.