Przewodniczący SEC, Paul Atkins, namawia kryptofirmy do powrotu do USA. Wszystko dzieje się w czasie, gdy nowa administracja reguluje branżę.
- Paul Atkins, szef SEC, chce, by kryptowalutowe projekty wracały do USA.
- Wszystko dzieje się w czasie, gdy branża zaczyna być w kraju regulowana.
- Jak na razie na rynek amerykański wróciły już pierwsze znane marki z branży kryptowalut.
Szef SEC zaprasza do USA
Firmy kryptowalutowe zaczynają wracać do Stanów Zjednoczonych. Proces ten chce podkręcić szef SEC. W czwartkowym przemówieniu w America First Policy Institute, Paul Atkins, zaapelował o „reshore firm kryptowalutowych, które uciekły”. Wszystko ma miejsce w czasie, gdy nowa administracja Białego Domu i Kongres zaczynają regulować branżę.
Prezydent Donald Trump podpisał już GENIUS Act, która to ustawa reguluje rynek stablecoinów. Wkrótce dojdą do tego ustawy, które jasno określą kompetencję władz dot. rynku kryptowalut i zakażą emisji w USA CBDC.
Sekretarz Skarbu, Scott Bessent, powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone weszły w „złoty wiek kryptowalut” i zwrócił się bezpośrednio do twórców oprogramowania opartego na blockchainie:
Zakładajcie swoje firmy tutaj. Wdrażajcie swoje protokoły tutaj. I zatrudniajcie swoich pracowników tutaj.
Pierwsze powroty są już za nami
28 kwietnia Nexo, bułgarska platforma pożyczek kryptowalutowych, ogłosiła swój powrót na rynek amerykański. W maju londyńska firma i animator rynku Wintermute otworzyła biuro w Nowym Jorku.
Z kolei w czerwcu OKX, scentralizowana giełda zarejestrowana na Seszelach, formalnie wznowiła działalność w USA – otworzyła nową siedzibę w San Jose w Kalifornii.
Na tym nie koniec. W lipcu chiński Bitmain ogłosił plany otwarcia swojego pierwszego zakładu produkcyjnego ASIC w USA. Fabryka ma powstać do 2026 roku. Do tego spółka zapowiedziała otwarcie nowej siedziby w Teksasie lub na Florydzie.
Jak więc widać, działania władz USA dają pozytywne owoce. Pokazuje to, czego oczekują spółki i przedsiębiorcy – jasności przepisów i werbalnego wsparcia polityków.
Jak na razie nie potrafią pojąć to polscy rządzący, którzy nie tylko nie stworzyli regulacji rynku, a do tego projekt ustawy, jaki „kisi się” w Sejmie, jeżeli wejdzie w życie, raczej zniechęci do prowadzenia działalności w Polsce.
CEO Bitget komentuje
Dyrektor generalna giełdy Bitget – Gracy Chen – uważa, że jest to punkt zwrotny w kierunku przyjaznych rynkowi regulacji i amerykańskiego przywództwa w sektorze kryptowalut
Projekt Crypto oznacza przełomowe odejście od dotychczasowego, represyjnego podejścia regulacyjnego przyjętego przez wcześniejsze kierownictwo SEC, na rzecz polityki opartej na dialogu i innowacyjności pod kierownictwem Paula Atkinsa. Przyjęcie jasnych wytycznych, które rozróżniają papiery wartościowe, towary, stablecoiny oraz umożliwienie działalności związanej z ICO, tokenizacją aktywów i tzw. superaplikacjami w ramach jednolitej licencji, stanowi krok w stronę bardziej przejrzystego i przyjaznego rynkowi podejścia w USA.
– komentuje.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
