Singapurski sąd zablokował stronę KuCoin'a | Wiadomości | CrypS.

Singapurski sąd zablokował stronę KuCoin’a

Redaktor: Albert Czajkowski
giełda kryptowalut KuCoin dokonuje restrukturyzację

Do zablokowania głównej domeny giełdy w Singapurze doszło pod koniec marca. KuCoin mierzy się z wieloma oskarżeniami i problemami. Pojawiają się także głosy zwracające uwagę na niejasności dotyczące miejsca zarejestrowania oraz osób kierujących spółką. 

W obszernym artykule na temat problemów KuCoin’a, portal Cointelegraph donosi, że singapurski Sąd Najwyższy nakazał zablokować domenę giełdy 24 marca. Decyzja zapadła w toku postępowania ws. pozwu, który przeciwko giełdzie wytoczył jej dostawca bezpieczeństwa cybernetycznego. Serwis hostingowy GoDaddy przestrzega poleceń sądu i główna strona platformy jest niedostępna w Singapurze. Według orzeczenia, KuCoin nie może ominąć zakazu poprzez przeniesienie domeny do innego dostawcy.

Jak wskazują dziennikarze Cointelegraph, 14 października 2019, czyli zaledwie kilka dni po rozpoczęciu arbitrażu w tej sprawie, dyrektorzy PhoenixFin Pte Limited – spółki, do której należy marka i domena KuCoin, złożyli rezygnacje. Byli to m.in. Michael Gan – wymieniany nadal jako CEO giełdy oraz Tang Ke – jej współzałożyciel. Michael Gan jest do tej pory publiczną twarzą giełdy i reprezentuje ją w mediach społecznościowych. Ponadto pozostaje wymieniany jako jej prezes.

2 dni po dymisji dyrektorów PhoenixFin Pte Limited (16 października 2019), znak towary KuCoin trafił do zarejestrowanej na Seszelach spółki FortuneIcon i należy do niej do dziś. Wcześniej PhoenixFin Pte Limited przekazał nazwę oraz logo giełdy w ręce innej seszelskiej spółki MEX Global, która jednak ma dokładnie ten sam adres co obecny właściciel znaków towarowych KuCoin’a.

Ponieważ Michael Gan, Tang Ke i Lian Meng przestali stać (formalnie) na czele firmy odpowiedzialnej za samą giełdę, na ich miejsce powołano nowe osoby. W ten sposób na czele PhoenixFin Pte Limited stanął You Au. Jest to 28 letni obywatel Chin, mieszkający w prowincji Syczuan, powołany do zarządu firmy 14 października 2019 roku. Co ciekawe nie został on nigdy wymieniony w żadnym materiale marketingowym giełdy, na jej stronie internetowej ani w dokumentach dotyczących restrukturyzacji z 17 marca 2020 roku.

Restrukturyzacja

Zgodnie z ogłoszeniem z 17 marca, KuCoin powołał do istnienia KuGroup, która „składa się z trzech grup biznesowych, mianowicie KuCoin Global, KuCloud oraz KuChain & KCS Business Group”. Na czele KuCoin Global odpowiedzialnej od tego momentu za giełdę KuCoin stanął Johnny Lyu. You An wydaje się być jednak nadal formalnym prezesem samej giełdy. Cointelegraph zwraca uwagę na fakt, że jeśli jest on rzeczywiście obywatelem i mieszkańcem Chin, podlega pod tamtejsze przepisy, które zakazują świadczenie usług związanych z obrotem kryptowalutami.

Jeszcze mniej jasna stała się ponadto fizyczna lokalizacja giełdy. W 2018 roku odkryto, że informacje od giełdy, jakoby miała biuro w Hongkongu są nieprawdziwe. KuCoin wydał wtedy oświadczenie przyznając, że ma tam tylko adres korespondencyjny. Jako swoją główną siedzibę wskazał zaś Singapur. Obecnie tamtejszy regulator wprowadza nowe procedury dotyczące giełd kryptowalut. W przeciwieństwie do Binance, Coinbase czy Ripple, KuCoin nie złożył jednak stosownych wniosków, które wskazywałyby na to, że chce ubiegać się o legalizację działalności w tym kraju. Gdzie zatem ma siedzibę KuCoin? Wiele wskazuje na to, że obecnie są to Seszele.

Problemy Prawne

Zgodnie z decyzją sądu z 24 marca, KuCoin nie może wyprowadzić się z kraju przed zakończeniem postępowania. Dotyczy to zarówno domeny jak i aktywów firmy. Poza problemami w Singapurze, giełda mierzy się także z 2 sprawami w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza dotyczy “fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń dla posiadaczy rachunków krypto”. Druga to mega pozew przeciwko 11 firmom z branży kryptowalut, prowadzony w Nowym Yorku.

Dziennikarze Cointelegraph próbowali skontaktować się z przedstawicielami giełdy. Nikt z KuCoin nie udzielił jednak komentarza na temat przedstawianych informacji.

Zmiana ratingu

W związku z zaistniałą sytuacją giełda otrzymuje ujemny punkt w naszym ratingu, przez co spada do kategorii bezpieczeństwa na poziomie C.

Źródło: Cointelegraph

giełda kryptowalut KuCoin dokonuje restrukturyzację

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.