SEC zatwierdziła ETF na Ethereum, ale nie oznacza to końca problemów kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

SEC zatwierdziła ETF na Ethereum, ale nie oznacza to końca problemów kryptowalut

Gary Gensler

Decyzja SEC w sprawie ETF-ów ETH zamyka temat etheru i tego, czy jest on papierem wartościowym? Co sądzą o tym eksperci?


  • Zdaniem ekspertów stworzenie ETF-ów ETH zamyka debatę o tym, jakim rodzajem aktywów są ethery.
  • Analityk Bloomberg James Seyffart uważa, że ether jest uznawany przez SEC za towar, a nie papier wartościowy.

SEC przyznaje: ETH to towar

Zdaniem ekspertów branżowych zatwierdzenie funduszy typu spot etheru (ETH) stanowi „uznanie” przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) etheru za towar.

Tym samym Gary Gensler niejako odpowiada na pytanie, na które nie chciał udzielić odpowiedzi wiele razy. Był pytany o to, czy ETH to towar czy papier wartościowy.

Są to [czyli jednostki ETF-ów – przyp. JW ] akcje powiernicze oparte na towarach, więc SEC, zatwierdzając je, wyraźnie stwierdza, że nie zamierza traktować etheru jako papieru wartościowego

– zauważył analityk Bloomberga ds. ETF-ów James Seyffart w dyskusji z Ryanem Seanem Adamsem w podcaście Bankless.

Prawnik zajmujący się cyfrowymi aktywami, Justin Browder, uważa, że sprawa nie jest jednak jasna. Dodał, że zostanie zakończona dopiero, gdy SEC potwierdzi wnioski S-1, czyli wyda zgodę na obracanie jednostkami ETF-ów na giełdach. Wydaje się to formalnością.

Adam Cochran, partner w firmie Cinneamhain Ventures zajmującej się kapitałem wysokiego ryzyka, poszedł o krok dalej, argumentując, że powstanie ETF-ów ETH oznacza, że tokeny innych projektów to też towary. SEC miałoby więc samo wytrącić sobie z rąk oręż, którym od dawna atakowało rynek kryptowalut.

Staking utrudnia sprawę

Seyffart uważa jednak, że SEC może w dalszym ciągu ścigać podmioty zaangażowane w stake’owanie etheru. Nie bez powodu emitenci ETF-ów usunęli ze swoich wniosków wątek stakingu.

Największym czarnowidzem jest prawnik finansowy Scott Johnsson, który zauważył, że SEC wcale nie potwierdziła w swoim postanowieniu o powstaniu ETF-ów statusu ethera jako towaru. Dodał, że „całkowicie pominęła” tę kwestię.

Przypomnijmy, że w nocy SEC oficjalnie zatwierdziła wnioski 19b-4 złożone przez VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy i Bitwise. Wszystkie firmy starały się o emisję spotowych ETF-ów ETH.

Gary Genslerreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.