SEC zatwierdzi spotowy ETF na bitcoina od Ark Invest? Tak sugeruje wczorajszy ruch ze strony firmy | Wiadomości | CrypS.

SEC zatwierdzi spotowy ETF na bitcoina od Ark Invest? Tak sugeruje wczorajszy ruch ze strony firmy

Ark Invest
W tym artykule:

Branża kryptowalut od kilku miesięcy oczekuje rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej sześciu wniosków, jakie czekają na rozpatrzenie przez SEC w sprawie utworzenie funduszu ETF opartego na cenie spot bitcoina. Jak na razie regulator gra na czas i kolejny raz już wydłużył termin ostatecznej decyzji w sprawie nadesłanych podań. W ostateczności opcje są dwie: aprobata po zmodyfikowaniu wniosków w oparciu o sugestie komisarzy lub ich odrzucenie. Wczoraj agencja otrzymała zaktualizowane zgłoszenie od firmy Ark Invest. To jest bardzo dobry omen dla całego rynku BTC.


W minioną środę, tj. 11 października, na biurko pracowników amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wpłynęła aktualizacja wniosku dot. wspólnego projektu firm ARK Invest i 21Shares odnośnie ETF-a na cenę spot bitcoina. Wśród poprawek znalazły się modyfikacje skupiające się na sposobie tego, w jaki planowany fundusz będzie przechowywać aktywa inwestorów i ustalać ich wartość.

Zielone światło od SEC już za rokiem?

Na wstępie przypomnijmy, co o szansach na uzyskanie przełomowej zgody od SEC na utworzenie pierwszego w historii rynku Stanów Zjednoczonych ETF-a na cenę spot bitcoina mówili jakiś czas temu analitycy Bloomberga.

Twierdzili oni, że sam fakt jakoby regulator nie odrzucił podań o tego typu instrument finansowy, a jedynie wskazał na potrzebę większej ilości czasu na przeanalizowanie ich i omówienie ewentualnych zmian oraz poprawek, już wskazuje na to, że finalnie cała sprawa zakończy się powodzeniem dla rynku kryptowalut.

Teraz jeden z analityków ETF Bloomberg – Eric Balchunas – w następstwie wpłynięcia takowej aktualizacji od Ark Invest i 21Shares oznajmił, że może stanowić to bezpośrednią odpowiedź na obawy, o których rozwianie SEC prosiła firmy aplikujące o spotowy ETF na bitcoina.

Oznacza to, że ARK zapoznała się z uwagami SEC i poradziła sobie z nimi wszystkimi, a teraz ponownie oddała piłkę pod opiekę SEC. Moim zdaniem to dobry znak, solidny postęp

– komentuje analityk.

Co więcej, jak wskazuje Balchunas, wprowadzone zmiany są „rozsiane po całym tekście”, co dodatkowo wydłużyło treść wniosku o pięć stron A4. Dodatkowo zwrócił uwagą na to, że żaden z dotychczasowych komentarzy ze strony komisarzy SEC „nie był aż tak nowy ani nie do pokonania”.

W opublikowanym na X poście wskazał także, że modyfikacje dotyczyły obliczeń wartości aktywów netto (NAV) funduszu, które wcześniej nie były zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości (GAAP) uznawanymi przez SEC. W nowelizacji podania wytłumaczono także, że aktywa (w tym przypadku bitcoiny) mają znajdować się pod opieką Coinbase Custody.

W ramach ochrony inwestorów będą one deponowane na „oddzielnych rachunkach […] i dlatego nie są połączone z aktywami korporacyjnymi lub innymi aktywami klientów”.

Najnowsze doniesienia dotyczące ruchów Ark Invest i 21 Shares entuzjastycznie skomentował i wyjaśnił również partner zarządzający w firmie Van Buren Capital, Scott Johnsson.

Wskazał on na fakt, że w najnowszym zgłoszeniu pojawił się dodatkowy komentarz, że jeśli bitcoiny będące przedmiotem funduszu ETF miałyby zostać użyte do nielegalnych celów, a co więcej, wpływ miningu BTC na środowisko spowoduje jest znaczne uszkodzenie, wówczas wartość spotowego ETF-a może spadać.

 

Nie wygląda na to, aby agencja w drodze przeglądu ujawnień wprowadzała jakiekolwiek niepotrzebne blokady

– stwierdził Johnssoon.

Ark Invest

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.