Analitycy Bernstein wskazują, kiedy zostanie zatwierdzony ETF na BTC dla rynku spot | Wiadomości | CrypS.

Analitycy Bernstein wskazują, kiedy zostanie zatwierdzony ETF na BTC dla rynku spot

Karolina Kropopek
BTC

Eksperci obserwujący branżę wirtualnych walut próbują prześcignąć się z prognozami dot. potencjalnego zatwierdzenia bitcoinowego ETF-a dla rynku kasowego w Stanach Zjednoczonych.


Swoje opinie na temat tego, kiedy amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) mogłaby zezwolić na uruchomienie takiego funduszu inwestycyjnego, przedstawili niedawno analitycy z Bernstein

Prognozy dot. ETF-a na BTC dla rynku spot

Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów wnioski o bitcoinowe ETF-y dla rynku spot mogą zostać zatwierdzone już na początku 2024 r. Na tę prognozę wpłynęła tegoroczna przychylność amerykańskiego sądu wobec firmy Grayscale, która pozwała SEC za to, iż ten odrzucił jej starania o taki fundusz. Wydane orzeczenie może zmusić amerykańskiego regulatora do ponownego rozpatrzenia swojej decyzji. 

Według wyroku wydanego przez sąd zachowanie organu regulacyjnego z USA było “arbitralne i kapryśne”. Zgodnie z jego opinią SEC powinina potraktować ETF na BTC dla rynku spot w podobny sposób, co ETF na BTC dla rynku kontraktów terminowych. 

Po zwycięstwie Grayscale nad SEC wielu analityków zaczęło spekulować, iż uruchomienie bitcoinowego ETF-a dla rynku spot jest wręcz nieuchronne. Poglądy te podzielają eksperci z Bernstein. W ich opinii amerykański regulator zamiast “wymyślać kolejne powody odmowy”, wykaże większą otwartość na zatwierdzenie kryptowalutowych ETF-ów w przyszłości. 

Na tym tle warto przypomnieć, że SEC musi zatwierdzić bądź odrzucić wniosek o ETF na BTC dla rynku spot od ARK Invest i 21Shares do 10 stycznia przyszłego roku.

Pobudzenie wzrostów w branży kryptowalut

Zdaniem analityków z Bernstein branża zarządzania aktywami kryptowalutowymi wzrośnie z obecnego poziomu wynoszącego 40-50 mld dol. do ponad 500 mld dol. w ciągu najbliższych 5 lat. Bitcoinowe ETF-y, które zostałyby uruchomione w przyszłym r., stałyby się częścią czynników odpowiedzialnych za wspomniany wzrost. 

Uruchomienie ETF-a na BTC dla rynku spot otworzyłoby także furtkę dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcieliby nabyć tę kryptowalutę w sposób regulowany. Zyskaliby oni pośrednią ekspozycję na cenę bitcoina.

Według oczekiwań kryptowalutowe ETF-y dla rynku spot będą posiadać około 10% kapitalizacji rynkowej bitcoina i etheru (ETH), a także „5-6% udziału w płynnych funduszach hedgingowych”.

Aktualnie za jednego BTC trzeba zapłacić nieco ponad 26,1 tys. dol. za monetę. W ciągu ostatnich 7 dni kryptowaluta ta potaniała o około 3,87%. W zakresie dobowym doznała ona niewielkich wahań cenowych. Niską zmiennością w tym samym czasie wykazały się również czołowe altcoiny. Zgodnie ze wskaźnikiem mierzącym sentyment na rynku obecnie wśród inwestorów wirtualnych walut panuje strach. 

BTCreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.