SEC vs. Ripple: sąd dopuszcza lobbystów z branży kryptowalut. Sprawa może potrwać do 2023 | Wiadomości | CrypS.

SEC vs. Ripple: sąd dopuszcza lobbystów z branży kryptowalut. Sprawa może potrwać do 2023

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Albert Czajkowski
SEC
W tym artykule:

Chamber of Digital Commerce (CDC) – grupa lobbująca dla branży kryptowalut uzyskała status amicus curiae w sprawie pomiędzy SEC i Ripple, tymczasem obie strony wniosły o szybkie zakończenie procesu. Kiedy do niego dojdzie?


W środę sędzia Analisa Torres przychyliła się do wniosku grupy lobbingowej branży kryptowalut Chamber of Digital Commerce (CDC) o zezwolenie na złożenie opinii amicus curiae (przyjaciela sądu). Status ten pozwoli im na podzielenie się swoją opinią z sądem i dotyczy sprawy wytoczonej przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko Ripple Labs.

CDC reprezentują różni członkowie branży blockchain z całego świata, w tym osoby pracujące w ponad 200 wiodących startupach, firmach programistycznych, instytucjach finansowych i firmach inwestycyjnych, a także inni uczestnicy rynku. Grupa regularnie składa opinie jako amicus curiae w sprawach będących przedmiotem zainteresowania społeczności aktywów cyfrowych i społeczności blockchain, w szczególności tych, które przedstawiają nowatorskie kwestie prawne. Wyjaśniając swoje zainteresowanie sprawą, zespół prawny Chamber of Digital Commerce podkreślił daleko idące konsekwencje decyzji sądu.

Sprawa pomiędzy Ripple Labs i SEC ciągnie się od końca 2020 roku i dotyczy oskarżeń regulatora, że emisja tokenów XRP stanowiła niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych. Gra toczy się jednak przede wszystkim o sprawczość i ustalenie uprawnień Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, której aktualny przewodniczący, Garry Gensler, jest zwolennikiem twardego kursu wobec branży kryptowalut. Zwycięstwo otworzyłoby mu drogę do kontynuowania polityki regulowania rynku poprzez wytaczanie spraw i nakładanie kar.

Odpowiedź SEC na status amicus curiae

W odpowiedzi na wniosek CDC o status amicus curiae SEC zwróciła się do sądu o przyznanie dodatkowego czasu, jeśli dozwolone jest więcej opinii amicus. Ripple sprzeciwił się żądaniu regulatora, określając taką odpowiedź “kolejną przejrzystą próbą dalszego opóźnienia rozwiązania tej sprawy.”

W zeszły weekend obie strony wniosły o natychmiastowe zakończenie sprawy oraz wydanie wyroku podsumowującego w sądzie w Południowym Dystrykcie Nowego Jorku. Według ich oświadczeń sędzia Analisa Torres otrzymała już wystarczającą liczbę materiałów, aby ogłosić werdykt. Dołączenie Chamber of Digital Commerce (CDC) najwyraźniej sprawiło jednak, że SEC zmienił zdanie.

Termin zakończenia sprawy SEC vs. Ripple

John Deaton, prawnik reprezentujący 70 000 posiadaczy XRP, który występuje również jako amicus curiae po stronie Ripple, komentował wcześniej, że nie wierzy w możliwość ugody. Powołując się na rozmowę z  CEO Ripple, podzielił się także informacją, że proces może zakończyć się w dowolnym momencie w okresie od 2 do 9 miesięcy. Prawnicy reprezentujący spółkę nie liczyliby jednak na termin wcześniejszy niż marzec 2023.

SEC

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.