SEC vs. Ripple: giełdy nie będą karane za sprzedaż XRP | Wiadomości | CrypS.

SEC vs. Ripple: giełdy nie będą karane za sprzedaż XRP

Michał Misiura
Ugoda SEC i Ripple przed procesem jest mało prawdopodobna

Poza Ripple i jego pracownikami żaden inwestor, giełda ani inne platformy tradingowe nie poniosą odpowiedzialności karnej za sprzedaż XRP – powiedział prawnik amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Mające miejsce 3 dni temu, publiczne wysłuchanie stron w sprawie Ripple vs. SEC, ujawniło kilka rewelacji. Relację na ten temat dostarczył, obecny na rozprawie, adwokat Jeremy Hogan. Według niego Ripple nie mogło liczyć na lepsze spotkanie – “11/10” – ocenił prawnik.

Dobre informacje dla giełd

Prowadząca przesłuchanie stron, sędzia pokoju Sarah Netburn zapytała komisarza SEC, czy prawo łamała każda osoba sprzedająca tokeny XRP. Nie, zgodnie z sekcją 4, tylko Ripple i jego spółki zależne mogły sprzedawać XRP nielegalnie – miał odpowiedzieć reprezentant Komisji.

Według Hogana taki obrót sprawy oznacza, że giełdy, które wycofały się z handlu ripple w obawie przed SEC, mogą wrócić do jego obsługi. Ponadto wbrew wcześniejszym spekulacjom nie muszą martwić się odpowiedzialność karną. W chwili, gdy do mediów przedostawały się pierwsze informacje na temat pozwu amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, popularne były obawy, że jeżeli sprawa zakończy się na niekorzyść Ripple, wina spadnie na wszystkie platformy zaangażowane w jego sprzedaż. Efektem była fala delistingu XRP na wielu amerykańskich i zagranicznych giełdach (m.in na Coinbase i Bitstampie).

Drugi kluczowy punkt

Kolejną rewelacją, która miała miejsce podczas ostatniego spotkania Ripple vs SEC, były słowa sędzi, która przerwała prawnikowi Brada Garlinghouse’a, żeby powiedzieć:

Rozumiem, że XRP ma nie tylko wartość wymienną (waluty), ale także użytkową, która odróżnia go od bitcoina i Ethereum.

Adwokat Garlinghouse’a nie zgodził się z nią do końca stwierdzając, że jego zdaniem XRP jest podobne do Ethereum. Kluczowa w wypowiedzi sędzi jest jednak jej opinia, w której XRP ma użyteczność i wartość wymienną. Jeżeli ripple zostanie uznane za walutę, do czego najwidoczniej już skłania się sąd, SEC przegra. Pozew Komisji opiera się na zarzutach niezarejestrowanej sprzedaży papierów wartościowych w latach 2013 – 2015. Waluta i papier wartościowy to dwie zupełnie inne rzeczy.

Ugoda SEC i Ripple przed procesem jest mało prawdopodobnareklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.