Bitstamp zawiesza transakcje i depozyty w XRP | Wiadomości | CrypS.

Bitstamp zawiesza transakcje i depozyty w XRP

Mariusz Przepiórka
Bitstamp zablokowało XRP

Bitstamp, czyli jedna z największych giełd kryptowalutowych w Europie, jako pierwsza z czołowych giełd zawiesiła transakcje zawierane w XRP. Popularna platforma w szczególności zablokowała możliwość zawierania transakcji i wpłaty depozytów dla klientów z USA. Decyzja wejdzie w życie 8 stycznia 2021.

Bitstamp poinformowała o tym w piątek, a decyzję tłumaczyła postępowaniem prowadzonym przeciwko Ripple i dwóm członkom zarządu spółki przez amerykańską SEC. Klienci giełdy z USA będą mogli wypłacać XRP, a na klientów z innych krajów decyzja giełdy nie wpłynie w żaden sposób.

XRP zablokowane na Bitstamp

Warto również zauważyć, że w ubiegłym miesiącu z nieznanego adresu portfela na Bitstamp przeniesiono 40 mln XRP, których wartość w dniu transakcji wynosiła około 30 mln USD. Pomimo tych wiadomości, wartość XRP wzrosła w piątek o 9%. Waluta straciła jednak ponad 10 mld USD wartości rynkowej, ponieważ wiele giełd wycofało lub wstrzymało transakcje po tym jak SEC złożyła przeciwko spółce Ripple pozew o wartości 1,3 mld USD.

Kolejne podmioty odwracają się od XRP

XRP utrzymała swoją pozycję trzeciej waluty pod względem kapitalizacji rynkowej, ustępując tylko bitcoinowi (BTC) i ethereum (ETH). Przed podjęciem działań przez Bitstamp tylko niewielkie platformy transakcyjne decydowały się na zawieszenie obrotu XRP. Ostatnimi podmiotami, które dystansowały się od XRP były B2C2 oraz Moneygram.

Wszystko wskazuje jednak na to, że inne główne giełdy pójdą w ślady Bitstamp. W przeciwnym razie, podmioty utrzymujące notowania XRP na swoich platformach, mogą być zagrożone pozwem i grzywną, jeśli SEC wygra i sąd uzna XRP za niezarejestrowane papiery wartościowe.

SEC wytoczyła proces również przeciwko prezesowi Ripple Bradowi Garlinghouse’owi oraz współzałożycielowi spółki Chrisowi Larsenowi. Zdaniem regulatora obaj zgromadzili 1,3 mld USD w ramach nierejestrowanej oferty sprzedaży papierów wartościowych trwającej od 2013 roku. Ripple jest regularnie łączona z innymi kryptowalutami, jednak jej przeznaczenie jest inne, ponieważ obsługuje zdecentralizowane rozwiązanie do rozliczania płatności dla banków i instytucji finansowych.

Bitstamp zablokowało XRPreklama
reklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.