Coinbase zawiesza handel XRP | Wiadomości | CrypS.

Coinbase zawiesza handel XRP

Autor: Redakcja
Redaktor: Albert Czajkowski
pierwsze kroki na giełdzie kryptowalut coinbase - dowiedz się jak przejść przez weryfikację i kupić na niej pierwszego bitcoina

Giełda Coinbase dołączyła wczoraj do platform, które zawiesiły handel XRP. Decyzja jest konsekwencją pozwu złożonego przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych przeciwko Ripple Labs. SEC oskarżył firmę o pozyskanie 1,3 mld dolarów poprzez niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych.

“Biorąc pod uwagę niedawne działania SEC przeciwko Ripple’owi, wszystkie księgi XRP zostały ograniczone tylko do zleceń limit, a Coinbase planuje całkowite zawieszenie handlu XRP we wtorek 19 stycznia 2021 r. o godzinie 10.00 PST. Użytkownicy nadal będą mieli dostęp do swoich funduszy XRP”

– możemy przeczytać w ogłoszeniu.

Od czasu wiadomości o pozwie SECu, cena XRP spadła o 42% , z 0,47 USD do 0,27 USD. Od momentu pojawienia się informacji o delistingu Coinbase, poszybowała jeszcze w dół o kolejne 20%.

Coinbase nie jest pierwszą giełdą, która podjęła tak radykalne działania. Handel XRP już wcześniej zawiesiły: Bitstamp, Beaxy, CrossTower, OKCoin i OSL. Ripple cały czas możemy handlować na Binance, Kraken i Huobi.

Od czasu, gdy wyszły na jaw informacje o pozwie SEC, handlu i tworzenia rynków z XRP zaprzestało także kilka funduszy i instytucji . Wśród nich znalazły się Jump Trading i Galaxy Digital, Bitwise oraz B2CX.

Dlaczego SEC pozwał Ripple?

SEC twierdzi, że Ripple od 2013 roku zebrał 1,3 miliarda dolarów w XRP poprzez niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych – i nadal to robi. Ripple dysponuje 55 miliardami XRP w swoich portfelach depozytowych, które sprzedaje co jakiś czas, aby utrzymać cenę XRP na rynku.

Komisja pozwała także współzałożyciela Ripple’a Christiana Larsena i prezesa zarządu Brada Garlinghouse’a. Wg akt SECu podżegali oni do naruszeń popełnionych przez Ripple’a. Dyrektor generalny Ripple’a Brad Garlinghouse odrzucił te zarzuty i w przygotowanym oświadczeniu powiedział:

“Komisja Papierów Wartościowych i Giełd jest w gruncie rzeczy w błędzie prawnym i faktycznym”.

Garlinghouse twierdził, że XRP jest walutą, a nie umową inwestycyjną, więc Ripple nie powinien być zmuszony do rejestracji w SEC. Firma Ripple Labs zobowiązała się do wygrania procesu:

“Mamy rację i będziemy agresywnie walczyć – i wygramy – tę walkę w sądach, aby uzyskać jasne zasady drogi dla całej branży w Stanach Zjednoczonych”

pierwsze kroki na giełdzie kryptowalut coinbase - dowiedz się jak przejść przez weryfikację i kupić na niej pierwszego bitcoinareklama

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.