SEC kontynuuje pogrom kryptowalut! Kolejny giełdowy gigant pozwany | Wiadomości | CrypS.

SEC kontynuuje pogrom kryptowalut! Kolejny giełdowy gigant pozwany

SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wzięła się ostro za gnębienie przedsiębiorstw kryptowalutowych w obecnym roku. Wczoraj, tj. 5 czerwca, złożyła pozew przeciwko giełdzie Binance oraz jej dyrektorowi generalnemu. Kto został zaatakowany jako następny?


Kolejny gigant z branży wirtualnych walut znalazł się pod ostrzałem SEC. Tym razem amerykańska agencja rządowa uderzyła w znaną firmę notowaną na Nasdaq. Spółka ta obsługuje platformę przeznaczoną do handlu kryptoaktywami. Na jej czele stoi Brian Armstrong, który jeszcze niedawno zapewniał akcjonariuszy, iż nie zamierza ona opuszczać Stanów Zjednoczonych w najbliższym czasie, mimo represji regulacyjnych. Czy wytrwa w swoim postanowieniu?

Coinbase pozwane przez SEC

Tym razem padło na Coinbase – pierwszą na świecie kryptowalutową platformę handlową, która została wylistowana na giełdzie papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych. Firma ta otrzymała pozew od SEC dzień po tym, gdy to samo spotkało Binance. Wygląda na to, iż jest to masowy atak na kryptowalutowy przemysł na terenie USA, a amerykański regulator pozostaje nieugięty w swoich przekonaniach. Czego zatem może dotyczyć ów pozew?

Zdaniem SEC Coinbase dopuściło się złamania takich samych przepisów jak jego konkurent. Organ ten uważa, iż giełda ta nie przestrzegała przepisów dot. papierów wartościowych. W tym przypadku również wymienił on listę szeregu kryptoaktywów, które naruszyły prawo. 

Według SEC wspomniana giełda prowadziła niezarejestrowaną sprzedaż papierów wartościowych w związku z programem Staking-as-a-Service, który pozwalał jej klientom zarabiać na mechanizmach Proof of Stake (PoS), 

Obok amerykański regulator zarzucił firmie Coinbase, iż ta prowadziła platformę obrotu kryptoaktywami jako niezarejestrowaną krajową giełdę papierów wartościowych, brokera i agencję rozliczeniową. Zgodnie z amerykańskim prawem wymagane jest, aby taką działalność zarejestrować w SEC. Według tego organu brak odpowiedniej rejestracji naraził klientów Coinbase na zwiększone ryzyko.

Których kryptowalut dotyczy pozew?

SEC pod przewodnictwem Gary’ego Genslera już wcześniej podkreślało, że większość wirtualnych walut to papiery wartościowe, które powinny być zarejestrowane. Choć liczni członkowie społeczności kryptowalutowej zarzucali mu, iż stosuje on przestarzałe prawo dla nowych technologii, wspomniany urzędnik państwowy nie widzi potrzeby tworzenia nowych reguł dla branży cyfrowych aktywów. Wręcz przeciwnie, uważa on, że jasność regulacyjna istnieje, a kryptoaktywa nie umieją się dostosować do istniejących przepisów. 

Jakie niezarejestrowane papiery wartościowe w postaci wirtualnych walut według SEC oferowała zatem giełda Coinbase w swoich usługach ? W gronie tym znalazły się następujące kryptowaluty: solana (SOL), cardano (ADA), polygon (MATIC), filecoin (FIL), the sandbox (SAND), chilliz (CHZ), axie infinity (AXS), dash (DASH), nexo (NEXO), internet computer (ICP), near protocol (NEAR), flow (FLOW) i voyager token (VGX).

SEC

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.