Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [27.06.2023] | Wiadomości | CrypS.

Przegląd wiadomości: kryptowaluty i blockchain [27.06.2023]

Filip Dzięciołowski
Kursy kryptowaluty 27.06.2023

Przegląd wiadomości z rynku kryptowalut i o technologii blockchain, newsy z 27 czerwca 2023 roku


Spis treści:


Pucz Wagnerowców na Moskwę wpłynął na wyniki Tethera

W miniony weekend grupa żołnierzy-najemników pracująca dla Vladimira Putina zbuntowała się przeciwko Rosji i ruszyła na Moskwę. Jest to dosyć niespodziewany zwrot akcji w dotychczasowych działaniach militarnych Grupy Wagnera w trakcie obecnie toczonej wojny w Ukrainie. Ale dlaczego w ogólnie o tym wspominamy, skoro to jest przecież kryptowalutowy serwis? A otóż, bowiem przepełnieni niepewnością i strachem Rosjanie zwrócili się w stronę inwestycji w cyfrowe aktywa. I to w specjalny rodzaj instrumentu finansowego, jaki oferuje firma Tether. Mówi się, że jak trwoga, to do boga, ale wychodzi na to, że jak i kryzys, to do krypto.

Czytaj więcej: Bunt Grupy Wagnera odbił się pozytywnie na Tetherze

FTX odzyskuje część środków, ale wychodzą nowe trupy z szafy

Upadła giełda kryptowalut, z którą związany jest niemały skandal dotyczący licznych oszustw i defraudacji środków klientów przez ówczesną dyrekcję, powoli odzyskuje zaginione aktywa. Na horyzoncie jawi się coraz większy procent szans na to, że zbankrutowana firma będzie w stanie spłacić swoich byłych kontrahentów. A warto zaznaczyć, że mowa tu o sumie około 10 miliardów dolarów. Jednakże poinformowano również w nowym raporcie od obecnego CEO giełdy, że prowadzone śledztwo wykazało nowe fakty z niechlubnej historii dowodzenia FTX przez jej założyciela i byłego prezesa, Sama Bankmana-Frieda.

Czytaj więcej: Nowe fakty w sprawie FTX. Kolejne zarzuty dla Bankmana-Frieda?

Binance niechciane w kolejnym kraju

Droga największej na świecie giełdy kryptowalut przez Europę nie jest zbyt prosta. W ostatnim czasie ogłoszono, że Binance rezygnuje z udziału na wielu europejskich rynkach, w związku z tym rozpoczęto procedurę wyrejestrowywania się z kilku państw. Również poszczególne jurysdykcje okazały się niezbyt przychylne giełdzie, przez co odmówiono jej licencji na świadczenie kryptowalutowych usług. Teraz otrzymaliśmy informację, że kolejne państwo odwróciło się od Binance. W międzyczasie giełda poinformowała również, że udało jej się dostosować jednak do pewnych wewnętrznych wytycznych prawnych, jakie obowiązują w kilku krajach, w tym Polsce, a w wyniku tego nie wycofa pewnych aktywów ze swojej oferty.

Czytaj więcej: Binance zmienia decyzję w sprawie zakazu prywatnych kryptowalut w Europie

Inwestorzy wypłacają BTC z giełd

Na scentralizowanych platformach do handlu kryptowalutami znajduje się coraz mniej bitcoinów. Obecna podaż znalazła się na poziomach, które ostatni raz obserwowaliśmy w grudniu 2017 roku. Nie oznacza to jednak, że na rynku panuje panika czy większe zamieszanie dotyczące tego typu platform. Jest to raczej naturalna sytuacja, która występuje w tym sektorze. Wieloryby zmniejszają dostępną ilość BTC do nabycia, przez co podaż BTC może spadać w stosunku do popytu. A to drugie w ostatnim czasie z wielu względów zaczęło rosnąć. To wszystko w rezultacie może bardzo pozytywnie odbić się na kursie pierwszej kryptowaluty.

Czytaj więcej: Poziom podaży BTC na giełdach jest najniższy od 2017 roku. Dlaczego jest to dobry znak?

Ekosystem Cardano wykazuje odporność na presję ze strony SEC

Mogłoby się wydawać, że oficjalne zaklasyfikowanie tokena Cardano – ADA – jako papier wartościowy przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w pozwach przeciwko giełdom Binance i SEC, może mocno naruszyć kurs tego aktywa. Jednakże po początkowych spadkach i okresie niepewności społeczność tej kryptowalut pokazuje swoją siłę, a pewne wartości tego ekosystemu osiągają kluczowe poziomy. Jak głosi przysłowie, ciężkie czasy tworzą silnych graczy.

Czytaj więcej: Cardano silne mimo ciosu ze strony SEC. Ważny wskaźnik wskazał nowe ATH

Nowe narzędzie AI od Google ma totalnie przyćmić ChatGPT

Google jakiś czas temu wypuściło na rynek swój system oparty na sztucznej inteligencji – AI Bard – który miał konkurować z chatbotem od firmy OpenAI. Popularnością jednak zdecydowanie mu nie dorównał, aczkolwiek firma się nie poddaje i zapowiada dalsze działania, które mają stworzyć konkurencję dla ChatGPT. Spółka zależna Google – firma DeepMind – pracuje nad super narzędziem, które ma całkowicie zdeklasować produkt od OpenAI. Gemini, bo tak się ma nazywać produkt firmy, będzie potrafił samodzielnie planować oraz szukać sposobów rozwiązywania danych problemów.

Czytaj więcej: Gemini, narzędzie AI od Google, które ma przyćmić całkowicie ChatGPT

Apple znów zadarło z rynkiem kryptowalut

Damus to zdecentralizowany serwis społecznościowy, który stanowi swego rodzaju alternatywny odpowiednik Twittera. Aplikacja jest wspierana między innymi przez Jacka Dorseya, który kiedyś był dyrektorem generalnym tego drugiego. Jednak firmie Apple nie spodobało się to, że użytkownicy portalu sobie mogą przesyłać kryptowalutowe napiwki. W wyniku tego ze sklepu App Store usunięto aplikację. Społeczność krypto nie kryła swojego oburzenia i zaczęto publicznie wytykać firmie nieetyczne zachowania.

Źródło: Dailycoin

Robinhood zwalnia pracowników

Popularna platforma do handlu akcjami oraz innymi aktywami, w tym kryptowalutami, przeżywa kolejny kryzys. Przychody firmy w ostatnich miesiącach mocno spadły, co jest przede wszystkim spowodowane znacznie mniejszym zainteresowaniem tym rynkiem ze strony użytkowników. Ich liczba w ciągu ostatnich 2 lat spadła o 50% do poziomu 11 milionów w maju 2023 roku. W związku z tym poinformowano o przeprowadzeniu kolejnej fali zwolnień w firmie. W rezultacie pracę straci około 7% pracowników, którzy byli zatrudnieni na pełen etat.

Źródło: CryptoPotato

UE czyni postępy w regulacjach bankowości obsługującej kryptowaluty

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego w dniu 27 czerwca osiągnęli nowe porozumienie. Chodziło o ważne przepisy określające kluczowe wymogi kapitałowe, którymi miałyby być objęte instytucje bankowe, które chcą oferować ekspozycję na cyfrowe aktywa. Chodzi o stworzenie odpowiednich środków chroniących obie strony – instytucje bankowe oraz ich klientów – przed następstwami niestabilnego charakteru kryptowalut. Banki przyjmujące do siebie bitcoina czy ether jako depozyty muszą posiadać odpowiednie rezerwy w euro, które odpowiadałyby by wartości tych aktywów.

Źródło: Coindesk

Kursy kryptowaluty 27.06.2023reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.