Nowe fakty w sprawie FTX. Kolejne zarzuty dla Bankmana-Frieda? | Wiadomości | CrypS.

Nowe fakty w sprawie FTX. Kolejne zarzuty dla Bankmana-Frieda?

Jacek Walewski
SBF przekazał 2,2 miliarda dolarów FTX

FTX, chyba najsłynniejsza upadła giełda kryptowalut na świecie, odzyskała do tej pory około 7 miliardów USD płynnych aktywów. To jednak nie koniec, bowiem poszukiwania innych tego typu walorów trwają. Informację przekazał obecny p.o. dyrektora generalnego spółki John Ray w drugim raporcie okresowym FTX Debtors z 26 czerwca. Nie jest też wykluczone, że w sprawie pojawią się jeszcze kolejne zarzuty dla Sama Bankmana-Frieda, czyli byłego CEO.


Jest szansa na odzyskanie środków FTX przez klientów?

Okazuje się, że w sprawie FTX wszystko idzie w dobrym kierunku. Upadła giełda jest winna swoim byłym klientom ok. 8,7 miliarda USD. Chodzi o m.in. ok. 6,4 miliarda USD w walutach fiducjarnych i stablecoinach, których FTX nie rozróżniało w swojej rachunkowości. Do pełnej spłaty wierzycieli jeszcze sporo brakuje, ale wszystko idzie w dobrym kierunku.

Ze wspomnianego raportu wynika, że najwyższe kierownictwo FTX „okłamało banki i audytorów, sporządzało fałszywe dokumenty i przenosiło grupę FTX z jurysdykcji do jurysdykcji, z USA do Hongkongu, a potem na Bahamy”.

Miało to pomóc w zatajeniu nadużyć w sferze wspominanych aktywów –  mieszania środków firmy z pieniędzmi klientów. Jak dodano:

Pomimo szeroko zakrojonych prac ekspertów w dziedzinie księgowości śledczej, śledzenia i odzyskiwania aktywów oraz analityki blockchaina, niezwykle trudno jest prześledzić znaczne aktywa Dłużników w jakimkolwiek konkretnym źródle finansowania lub rozróżnić fundusze operacyjne grupy FTX od depozytów dokonywanych przez klientów.

Nowe zarzuty dla Bankmana-Frieda

Możliwe, że wszystko to sprawi, że były dyrektor generalny FTX, Sam Bankman-Fried, usłyszy kolejne zarzuty. Chodzi o to, że złożył przed Kongresem fałszywe zeznania na temat tego, jak jego firma chroniła fundusze klientów. W osobnym komunikacie prasowym potwierdził, że ochrona klientów była dla jego firmy priorytetem.

Wiadomo, że kierownictwo i pracownicy FTX żyli w latach świetności spółki w bardzo luksusowych warunkach. Giełda opłacała personelowi m.in. luksusowe apartamenty i przeloty samolotami. Jak wiele na to wskazuje, wszystko to było opłacane ze środków klientów, a nie zysków spółki.

SBF przekazał 2,2 miliarda dolarówreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.