Zabezpiecz swój portfel sprzętowy – 5 porad
Poniżej znajduje się lista zalecanych praktyk, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo Twojego portfela sprzętowego oraz przechowywanych na nim środków.
Wybierz dobry kod PIN
Kod PIN jest bardzo ważnym narzędziem, które pozwoli Ci przechowywać kryptowaluty bezpiecznie. Jest to bariera chroniąca Twoje konto przed hakerami i nieuzasadnionym fizycznym dostępem do Twojego urządzenia.
- Włącz ochronę kodem PIN i wybierz unikalny i łatwy do zapamiętania kod PIN.
- Nie używaj prostego lub przewidywalnego kodu PIN, takiego jak “1234”, ani żadnej serii powtarzających się numerów.
Sugestia: Układ numerów wyświetlanych na ekranie portfela sprzętowego podczas żądania kodu PIN jest losowy i zmienia się za każdym razem, gdy używasz urządzenia. Jeśli nie masz lepszych pomysłów, możesz wykorzystać je jako podstawę do stworzenia kodu PIN. Na przykład, możesz użyć dwóch pierwszych wierszy, gdy po raz pierwszy zobaczysz układ numerów
Jeśli masz problem z zapamiętaniem swojego kodu PIN, zapisz go na arkuszu odzyskiwania, który znajdziesz w komplecie ze swoim portfelem sprzętowym.
Zabezpiecz swój klucz prywatny
Jeżeli nie używasz hasła, twoje słowa służące do odzyskiwania danych (seed) wystarczą, aby uzyskać dostęp do twoich monet. Fizyczne bezpieczeństwo twoich fraz odzyskiwania jest o wiele ważniejsze niż bezpieczeństwo samego portfela sprzętowego. Jeśli urządzenie zostanie skradzione, jest mało prawdopodobne, że złodzieje będą mogli uzyskać do niego dostęp bez dostępu do Twojego kodu PIN. Jeśli jednak ktoś będzie miał dostęp do twojego klucza prywatnego (seedu), twoje kryptowaluty mogą zostać odzyskane przy pomocy drugiego urządzenia.
Jeśli zgubisz swój portfel sprzętowy lub przestanie on działać, słowa służące do odzyskiwania, są jedynym sposobem na przywrócenie twoich kryptowalut. Ważne jest, aby przechowywać seed w miejscu zabezpieczonym przed kradzieżą lub uszkodzeniem fizycznym (np. w przypadku pożaru lub powodzi). Zalecamy użycie kartki papieru (np. arkusza papieru dostarczonego w zestawie) lub cryptosteel. Dobrym pomysłem może być również skorzystanie z funkcji Shamir Backup. Poniżej zamieszczamy sugestie gdzie przechowywać swój klucz prywatny:
Gdzie przechowywać seed?
- W zamkniętej szufladzie, z dala od wody i ognia.
- W miejscu, gdzie żaden potencjalny złodziej nie będzie miał do niej dostępu.
- Gdzieś, gdzie znajdą go członkowie twojej rodziny na wypadek, gdyby stało się z tobą coś nieoczekiwanego.
Gdzie nie przechowywać seedu?
- Dropbox
- Gdziekolwiek w trybie online
- Cyfrowa kopia zapasowa
- Folder szyfrowany
Ustaw hasło
Możliwe jest dodanie hasła do twojego portfela sprzętowego, które pozwoli ci uczynić twoje urządzenie jeszcze bardziej bezpiecznym. Nawet jeśli ktoś ukradłby twoje urządzenie, rozbroiłby je i złamałby chip, aby wydobyć twój klucz prywatny, twoje kryptowaluty nadal byłyby bezpieczne. Hasło może być dowolnym słowem, ciągiem słów lub dowolnym zestawem liter i nie jest przechowywane nigdzie na urządzeniu.
Negatywnym aspektem bezpieczeństwa jest to, że jeśli zapomnisz hasło, stracisz swoje kryptowaluty na zawsze. Nie będzie wtedy żadnego innego sposobu na odzyskanie twoich środków.
Kup drugi portfel sprzętowy
Posiadanie drugiego portfela sprzętowego jest dodatkowym środkiem bezpieczeństwa. Jeżeli twoje urządzenie zostanie zgubione, skradzione lub zniszczone, zawsze masz możliwość przywrócenia środków, korzystając z opcji odzyskiwania przy pomocy klucza prywatnego na drugim portfelu.
Nigdy nie chwal się ile posiadasz kryptowalut
Ogólnie rzecz biorąc, lepiej nie chwalić się stanem swojego konta. Mówienie o tym ile się posiada, jest szczególnie niebezpieczne w mediach społecznościowych i na forach internetowych.
Jeśli powiesz komuś w internecie, że posiadasz dużo bitcoinów, hakerzy mogą przeczytać twoją rozmowę. Będą oni wtedy próbowali ukraść twoje fundusze, stosując różne taktyki – w tym cyberataki lub przemoc fizyczną.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.