Co to jest dYdX? Wszystko co musisz wiedzieć [Crypto 101] | CrypS.

Co to jest dYdX? Wszystko co musisz wiedzieć

8 min
Maciej Zerelik
kryptowaluta dydx DeFi

dYdX (DYDX) to zdecentralizowana platforma służąca do handlu margin na kryptowalutach, takich jak chociażby BTC, ETH, SOL, DOT i wiele więcej. Większość produktów dYdX rezyduje na blockchainie Ethereum. Niemniej jednak jakiś czas temu dYdX zaczął też działać na warstwie 2 – dzięki temu może przetwarzać transakcje natychmiastowo przy niskich opłatach.


Hype wokół dYdX spotęgował się, ponieważ giełda w końcu przedstawia wyraźną zdecentralizowaną alternatywę dla giełd scentralizowanych takich jak BitMex i Bitfinex. Popularność projektu wzrosła jednak nie tylko dzięki produktowi – giełda rozprowadziła także airdrop DYDX. Niektórzy użytkownicy otrzymali za darmo nawet po 100 000 USD.

Czy warto handlować na dYdX? Na to pytanie powinieneś móc odpowiedź po zapoznaniu się z całym poradnikiem. Wyjaśnimy w nim bowiem, czym tak w ogóle jest giełda dYdX, jak działają jej produkty i jak wygląda sprawa z kryptowalutą DYDX. Tak więc, zaczynajmy!

Pamiętaj, by zawsze zwracać uwagę czy adres strony giełdy, jest poprawny.
Oficjalna domena dYdX to dydx.exchange.


Spis treści:


Co to jest dYdX?

Giełdy kryptowalut takie jak Coinbase, Binance, Kraken czy Huobi są bardzo podobne. Są to scentralizowane giełdy kryptowalut służące głównie do handlu spot (ale nie tylko) – co oznacza, że kupujesz i sprzedajesz cyfrowe aktywa dzięki księdze zleceń i płynności dostarczanej przez giełdę. Zdecentralizowane giełdy (DEX), takie jak Uniswap, Sushi, Curve czy 1inch, oferują inwestorom te same możliwości, z tym, że bez pośredników. Płynność dostarczają inni użytkownicy, a zamiast księgi zleceń korzystają z automatycznego animatora rynku (AMM).

Jednak to giełdy takie jak BitMEX czy Bitfinex są skoncentrowane na handlu margin, czyli z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Ale co, jeśli nie chcesz handlować na scentralizowanej giełdzie? Właśnie w tym miejscu pojawia się zdecentralizowana alternatywa – dYdX.

dYdX to genialnie wykonana zdecentralizowana giełda instrumentów pochodnych kryptowalut z mnóstwem opcji handlu margin i kontraktami perpetual. Oprócz posiadania ciekawej nazwy (dy / dx odnosi się do Notacji Leibniza w matematyce), dYdX wypełnił niszę w sferze handlu kryptowalutami.

Giełda powstała w 2017 roku z inicjatywy byłego inżyniera Coinbase – Antonio Juliano. Szybko zdobyła zainteresowanie inwestorów i pozyskała pierwsze 87 mln dolarów. Środki te pozwoliły deweloperom projektu zbudować zaawansowaną platformę handlową – od razu w bardzo wysokim standardzie.

inwestorzy dydx

Wczesne iteracje dYdX pozwoliły inwestorom na podstawowe możliwości handlu margin – platforma oferowała niewiele aktywów. Obecnie dYdX oferuje handel margin i kontrakty perpetual dla wielu kryptowalut. Platforma dodała także usługi pożyczkowe.

W kolejnych dwóch sekcjach wyjaśnimy po krótce czym jest handel margin oraz kontrakty perpetual dla osób początkujących. Jeżeli posiadasz już tą wiedzę, śmiało możesz od razu przejść dalej.

Handel margin – co to jest?

Handel margin to sytuacja, w której pożyczasz kryptowaluty, aby zwiększyć swoją pozycję. W handlu margin można zająć dwie pozycje: długą (long) lub krótką (short). Grając długą pozycję obstawiasz, że cena aktywa będzie rosła – w przypadku krótkiej, że spadnie.

Depozyt zabezpieczający (margin) oznacza, że używasz swoich funduszy jako zabezpieczenia, aby pożyczyć więcej. To pozwala na zwiększenie pozycji. Im więcej zabezpieczenia zdeponujesz, tym więcej możesz pożyczyć.

Handel margin wiąże się z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Pamiętaj jednak, że wyższa dźwignia pozwala na osiągnięcie większych zysków, ale wiąże się z większym ryzykiem – straty mogą być bowiem proporcjonalnie wysokie.

Kontrakty perpetual (wieczyste) – czym są

Kontrakty wieczyste na kryptowaluty są rodzajem kontraktów podobnych do futures. Sposób działania kontraktów futures na Bitcoin jest prosty – kupujący i sprzedający zgadzają się na handel BTC po określonej cenie w ustalonym czasie. Jeśli kurs BTC jest wyższy niż uzgodniona cena, gdy nadejdzie ten czas, kupujący wygrywa, a sprzedający traci.

Kontrakt wieczysty na kryptowaluty jest podobny, z wyjątkiem tego, że nie ma określonego czasu. Innymi słowy, kontrakt perpetual możesz trzymać w nieskończoność. Główną zaletą handlu kontraktami wieczystymi w porównaniu z futures jest to, że nie utkniesz ze stratą, jeśli rynek poruszy się przeciwko tobie. Zamiast tego możesz dalej finansować pozycję i potencjalnie odwrócić jej los w późniejszym czasie.

W przypadku kontraktów perpetual inwestorzy również mogą stosować dźwignię finansową.

Giełda kryptowalut dYdX – jak działa? Najważniejsze informacje

Giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut tradycyjnie polegały na centralizacji, aby zapewnić udzielanie pożyczek na potrzeby handlu margin i kontraktów wieczystych. Jednak smart kontrakty umożliwiły stworzenie zdecentralizowanych puli płynności, zabezpieczenia i pożyczek w ramach popularnych protokołów, takich jak Uniswap, Compound i Sushi.

dYdX łączy najlepsze technologie zdecentralizowanych finansów. Dzięki temu udało mu się tworzyć pierwszą w swoim rodzaju giełdę instrumentów pochodnych wykorzystującą wyłącznie płynność pozyskiwaną od użytkowników. W praktyce oznacza to, że kiedy wpłacasz zabezpieczenie, aby otworzyć lewarowaną pozycję, pożyczasz ze zdecentralizowanej puli płynności zasilanej w całości przez innych inwestorów.

dydx interface

Jak handlować na dYdX? Jak korzystać?

Handel na dYdX jest niezwykle prosty. W zasadzie, aby otworzyć pozycję musisz wykonać zaledwie kilka kroków.

 • Uruchom aplikację dYdX.
 • Podłącz swój portfel (MetaMask, Ledger, Coinbase, Trust Wallet itp.)
 • Wpłać środki, a następnie wybierz handel.
 • Otwórz pozycję (martket, limit, stop) z wybraną dźwignią
 • Obserwuj P&L (Profit & Loss) i w razie potrzeby uzupełniaj depozyt zabezpieczający.

Istnieją jednak dwie różne wersje dYdX. Ich obsługa może się delikatnie różnić. dYdX obsługuje bowiem warstwę 1 (na Ethereum) i warstwę 2 (na StarkWare). Przyjrzyjmy się więc różnicom i temu, co oferuje każda z nich.

dYdX na warstwie 1

Wersja dYdX na warstwie 1 to wysoce płynna, zdecentralizowana giełda do handlu kryptowalutami na rynkach margin i spot. Możesz tutaj wykorzystać dźwignię do 5x na aktywa takie jak BTC i ETH sparowane z stablecoinami (USDC iDAI).

Pożyczanie w celu sfinansowania pozycji odbywa się szybko dzięki środkom wpłacanym bezpośrednio do portfela – najpierw musisz jednak odpowiednio ją zabezpieczyć. Obecnie minimalne zabezpieczenie wynosi 125%, co oznacza, że musisz zdeponować znacznie więcej niż kwota, którą zamierzasz pożyczyć. Over-collateralization chroni wierzycieli w przypadku, gdy zostaniesz zlikwidowany.

Pomimo dużej płynności warstwy 1 dYdX, giełda planuje ostatecznie wycofać zarówno depozyt zabezpieczający, jak i transakcje spot, koncentrując się wyłącznie na kontraktach wieczystych. Ponadto, ponieważ ta wersja jest zbudowana bezpośrednio na Ethereum, opłaty za transakcje i szybkość zależą od aktywności sieci Ethereum.

dYdX na warstwie 2

dydx warstwa 2

Rozwiązania skalujące warstwy 2 są obecnie najlepszym rozwiązaniem dla wysokonakładowych aplikacji DeFi, takich jak dYdX. Dlatego dYdX na warstwie 2 zawiera flagowe produkty giełdy. Warstwa 2 dYdX jest szybka, bezproblemowa, niedroga w użyciu, a jej obsługa jest podobna do handlu na scentralizowanej giełdzie, takiej jak Binance.

Warstwa 2 dYdX oferuje handel wieczystymi kontraktami dla szerokiego asortymentu aktywów cyfrowych. Niektóre z nich to m.in. BTC, ETH, SOL, DOT, AAVE, LINK, UNI, SUSHI, MATIC i LTC. Jeśli chodzi o dźwignię, możesz zwiększyć aż do 25x. Jest to znacznie więcej niż w przypadku warstwy 1 dYdX.

Dodatkowo, warstwa 2 dYdX oferuje unikalne funkcje, takie jak:

 • Szybka wypłata: Specjalny dostawca płynności wypłaty wysyła środki natychmiast po wybraniu tej opcji. Brak czasu oczekiwania na wypłatę oznacza szybszy handel.
 • Zabezpieczenie USDC: dYdX akceptuje wyłącznie zabezpieczenie USDC.
 • Non-custodial: Warstwa 2 dYdX jest zbudowana na StarkWare i charakteryzuje się w pełni płynnością on-chain wspieraną przez technologię StarkEx. Pozwala na zdecentralizowany handel w czasie rzeczywistym, a jednocześnie bezpieczny.

W skrócie, różnica między warstwą 1 a warstwą 2 dYdX polega na tym, że ta pierwsza jest wersją starszą, a ta druga jest przyszłością dYdX. Aby podsumować różnice, oto pomocna tabela stworzona przez zespół dYdX:

warstwa 1 i 2 na dydx różnice

dYdX – co jeszcze warto wiedzieć?

Skoro wyjaśniliśmy już czym jest dYdX, jak działa, jak z niej korzystać i wiele więcej, przejdźmy do kolejnej kwesti. Zastanówmy się dla kogo została stworzona ta giełda. Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – prosty UI dYdX wygląda bowiem podobnie do Coinbase Pro.

Co prawa na warstwie 1 dYdX można handlować na rynkach spot. Nie jest to jednak jej zamierzone zastosowanie. W rzeczywistości funkcja handlu spotami wygląda na wbudowaną tylko po to, aby wygenerować wczesny strumień przychodów dla platformy, ale zostanie później wycofana.

Poza tym zespół dYdX rozumie, że biznes handlu spot jest bardzo konkurencyjny i istnieje ogrom renomowanych platform. Dlatego zespół jest całkowicie skoncentrowany na kryptowalutowych instrumentach pochodnych, takich jak kontrakty wieczyste.

Handel takimi instrumentami jest zwykle zarezerwowany dla doświadczonych traderów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i rozumieją ryzyko jakie one niosą

Kryptowaluta DYDX – Co to, do czego służy, kurs, cena, wykres, prognozy=

Token DYDX jest w ogromnym stopniu odpowiedzialny za sukces platformy, ponieważ jest używany do wypłaty nagród. Zarabianie nagród na dYdX nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać – musisz tylko uczestniczyć w protokole. Oto różne sposoby:

 • Pule stakingowe – Zdecentralizowana płynność jest kluczowym elementem, którego dYdX potrzebuje do osiągnięcia sukcesu. Bez środków zdeponowanych przez dostawców płynności, giełda po prostu nie ma środków do wspierania popytu i konkurowania ze scentralizowanymi giełdami instrumentów pochodnych. Aby zachęcić dostawców płynności, pule stakingowe dYdX nagradzają każdego, kto zdeponuje USDC w puli tokenami DYDX. W ramach programu do zgarnięcia jest 25 milionów tokenów DYDX – liczba ta stanowi 2,5% całkowitej podaży tokenów. Po wpłaceniu USDC do protokołu, stakujesz je w puli, aby otrzymać stkUSDC. Następnie oznaczasz swój token jako aktywny, aby dodać go do użytkowej puli płynności. To właśnie wtedy Twój depozyt USDC zaczyna zarabiać tokeny DYDX i część opłat handlowych.
 • Nagrody za handel – Jeśli nie jesteś gotowy do zapewnienia płynności, istnieje inny sposób na zarabianie tokenów DYDX – po prostu handlując na platformie. Podczas handlu platforma nagradza Cię tokenami DYDX z puli 250 milionów tokenów DYDX. To aż 25% całkowitej puli tokenów.
 • Obniżone opłaty transakcyjne – Jeśli handlujesz na dYdX, nie zaszkodzi zaoszczędzić na opłatach handlowych. W pewnym sensie, to zwiększa twój P&L. Aby uzyskać zniżki na opłaty handlowe, musisz posiadać tokeny DYDX w swoim portfelu – mogą one wynosić od 3% do 50%.
 • Token DYDX – Ta część nie dotyczy bezpośrednio zarabiania nagród, ale zdecydowanie może prowadzić do ich zdobycia. Token DYDX jest również wykorzystywany do zarządzania protokołem, co oznacza, że możesz głosować na kwestie, które przynoszą bezpośrednie korzyści Tobie oraz innym traderom i/lub dostawcom płynności.

Aktualny kurs AVAX, kapitalizację rynkową oraz kilka innych danych znajdziesz poniżej:

Zastanawiasz się jakie są prognozy dot. DYDX? Według strony bitnation.co kurs DYDX może osiągnąć nawet 16.92 USD do 2030 roku. Oczywiście nie warto wzorować się tymi prognozami. Jest to jedynie wróżenie ze szklanej kuli, a na kurs DYDX wpływ może mieć wiele innych czynników, takich jak chociażby sytuacja makroekonomiczna.

dYdX (DYDX) – Jak i gdzie kupić?

Zastanawiasz się jak i gdzie kupić dYdX (DYDX)? Token ten można dostać na wielu giełdach kryptowalut (np. Binance, KuCoin, Huobi, Kraken) oraz poprzez kantor na naszej stronie. Niemniej jednak największy woluemen obecnie obsługuje największa giełda na świecie – Binance. To właśnie na jej podstawie wyjaśnimy ci krok po kroku jak kupić DYDX.

Tak więc, aby kupić AVAX wykonaj poniższe kroki:

 1. Wejdź na stronę www.binance.com, załóż konto i przejdź weryfikację. Następnie zaloguj się
 2. Teraz najedź u góry na „Kup Kryptowaluty”. Wybierz metodę płatności, którą chcesz zapłacić – może to być konto w banku, karta debetowa/kredytowa lub nawet handel P2P.
  dydx jak kupić
 3. Jeśli wybrałeś kartę debetową będziesz musiał wybrać walutę fiat, token DYDX i wpisać kwotę. Po wpisaniu tych informacji kliknij Kontynuuj.
 4. Dodaj swoją kartę i po raz kolejny kliknij Kontynuuj.
 5. To tyle! Właśnie kupiłeś DYDX. Tokeny powinny od razu pojawić się w Twoim portfelu spot.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.