BNB Greenfield: Czym jest trzeci łańcuch od Binance? [Crypto 101] | CrypS.

BNB Greenfield: Czym jest trzeci łańcuch od Binance?

3 min
Dawid Kucharczyk
BNB Greenfield czym jest nowy łańcuch binance Binance

Jak informowaliśmy na łamach naszego portalu w lutym, Binance zapowiedział uruchomienie trzeciego łańcucha BNB o nazwie Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym dokładnie jest to rozwiązanie, jak będzie działać, a także opowiemy trochę o jego zastosowaniach. Tak więc, zaczynajmy!


Spis treści:


Czym jest BNB Greenfield?

BNB Greenfield to krótko mówiąc zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej stworzona w ramach ekosystemu BNB Chain. Co to dokładnie oznacza? Otóż to, że BNB Greenfield umożliwi użytkownikom i zdecentralizowanym aplikacjom (dApp) przechowywanie i wymianę danych, które będą w 100% ich własnością.

Na czym więc polega zdecentralizowane przechowywanie danych? Na tym, że informacje znajdują się w rozproszonej sieci, a nie tylko w jednej lokalizacji. Dane są dzielone i przesyłane do wielu komputerów (węzłów). Główną zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności polegania na jednym, scentralizowanym podmiocie.

Warto zaznaczyć, że BNB Greenfield to już trzeci łańcuch od Binance w ramach jednego ekosystemu (po BNB Beacon Chain i BNB Smart Chain). Rozszerza on zastosowanie kryptowaluty BNB, która jest motorem napędowym wszystkich trzech blockchainów.

Zalety zdecentralizowanego przechowywania danych

Skoro wiesz już na czym polega zdecentralizowane przechowywanie danych, przyjrzyjmy się jakie ma ono zalety w stosunku do swojego scentralizowanego odpowiednika:

 • Wyższy poziom bezpieczeństwa: Dane są podzielone na wiele węzłów. To znacznie utrudnia pracę hakerom, którzy chcieliby je wykraść.
 • Mniejsza podatność na awarie: Zdecentralizowane przechowywanie danych to sposób, który nie ma pojedynczego punktu awarii. To również dlatego, że informacje znajdują się na wielu komputerach (węzłach). Nawet w przypadku problemów z jednym z nich, wciąż można uzyskać dostęp do innych.
 • Wolność i brak cenzury: Zdecentralizowane przechowywanie danych daje użytkownikom całkowitą własność. Mogą oni sami zdecydować jak je wykorzystywać i jak uzyskiwać do nich dostęp. Scentralizowany podmiot może zmieniać warunki kiedy chce oraz nakładać cenzurę.
 • Większa prywatność: W przypadku zdecentralizowanych systemów pamięci masowej nie trzeba potwierdzać swoich danych, ani wysyłać skanu dowodu tożsamości. Dzięki temu użytkownicy zachowują większą prywatność.
 • Zachęty: W przypadku systemów opartych na tokenach, istnieją dodatkowe zachęty do tworzenia bardziej zdecentralizowanej sieci. Węzły za udostępnianie pamięci mogą otrzymywać wynagrodzenie w postaci kryptowalut. Podobnie użytkownicy za udostępnianie swoich danych.

Jak będzie działał BNB Greenfield?

Jak będzie działał BNB Greenfield? Użytkownicy najpierw prześlą swoje dane zawierające odpowiednie dane dostępu. Następnie węzły będą przechowywały te informacje i ich kopie zapasowe w zamian za zachęty w postaci kryptowaluty BNB. Z kolei dane księgi użytkowników BNB zostaną umieszczone na blockchainie BNB Greenfield.

Powstanie też natywny most cross chain. Dzięki temu dane z BNB Greenfield będzie można łatwo przenieść na BNB Smart Chain. Wówczas można je będzie wykorzystać w dAppach na innych łańcuchach od Binance – np. sprzedając do nich dostęp.

Możliwość konfigurowania uprawnień do danych daje szerokie spektrum przypadków użycia zarówno użytkownikom detalicznym, jak i biznesom.

Potencjalne przypadki użycie BNB Greenfield

Jak wspomnieliśmy wcześniej, BNB Greenfield stworzy wiele ciekawych przypadków użycia. Oto kilka z nich:

 • Hosting stron internetowych – zdecentralizowana natura BNB Greenfield pozwoli hostować strony internetowe odporne na cenzurę.
 • Bezpieczne przechowywanie w chmurze – wszystko dzięki kluczom prywatnym.
 • Przechowywanie danych na blockchainieblockchain oferuje możliwość przechowywania danych w sposób niezmienny, stały i pozbawiony zaufania.
 • Publikowanie treści – autorzy treści mogą publikować je na BNB Greenfield, a w razie potrzeby przenieść je na BNB Smart Chain i tam je zmonetyzować przyznając kupującemu dostęp po otrzymaniu płatności.
 • Zdecentralizowane sieci społecznościowe – BNB Greenfield pozwala influencerom w pełni posiadać własne treści i dane. dAppy mogą wykorzystać te dane i opublikować je dla publiczności za pośrednictwem zdecentralizowanej sieci społecznościowej.
 • Rynek danych osobowych – BNB Greenfield pozwoli na “posiadanie” własnych danych. Mogą to być chociażby informacje takie jak odsłony stron, rejestracje, kliknięcia, dane dotyczące zachowań i inne. Nie pozwoli przy tym scentralizowanym platformom posiadającym monopol na ich nadużywanie.

Najważniejszą cechą BNB Greenfield jest fakt, że umożliwi on aplikacjom korzystanie z Twoich danych tylko po uzyskaniu Twojej zgody. Co więcej, za taką zgodę możesz nawet pobierać opłatę – oczywiście w kryptowalucie BNB.

Podsumowanie – Kiedy wystartuje BNB Greenfield?

Jak widzisz, BNB Greenfield ma sporo zastosowań i dzięki decentralizacji przechowywania danych może rozwiązać wiele obecnych problemów świata Web2. Ale kiedy szykuje się debiut tego nowego, trzeciego blockchaina Binance? Deweloperzy rozpoczęli już pracę nad BNB Greenfield oraz opublikowali jego białą księgę. Uruchomienie sieci testowej planowane jest już w najbliższych miesiącach.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.