Popularny TikToker prał pieniądze przy użyciu kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Popularny TikToker prał pieniądze przy użyciu kryptowalut

TikTok

Znany wcześniej z TikToka mieszkaniec Potomac – Denish Sahadevan, przyznał się w środę do stawianych mu federalnych zarzutów. W tle znajdują się kryptowaluty oraz milionowe wyłudzenie pożyczek. 


31-letni Sahadevan, wcześniej znany jako tiktokowy influencer pod pseudonimem ,,Danny Devan”, zdobył prawie 18 tysięcy obserwujących, tworząc filmy o kryptowalutach i rynkach akcyjnych. W ramach zawartego porozumienia przyznał się, że wykorzystywał swój dom w Rockville jako miejsce do tworzenia fałszywych dokumentów, których następnie używał do składania wniosków o pożyczki z programu ochrony płac (PPP) i pożyczki na rzecz pomocy w przypadku klęsk gospodarczych (EIDL). Dzięki praniu pieniędzy udało mu się uzyskać pożyczkę na kwotę 1,3 miliona dolarów i zakupić dom w Potomac w 2022 roku.

Manipulacje w programach pożyczek

Sahadevan zaczął składać wnioski o pożyczki EIDL i PPP w marcu 2020 roku w imieniu czterech podmiotów z Maryland, które kontrolował, używając fałszywych dokumentów. Celem uwiarygodnienia swojego działania przedstawiał fałszywe formularze podatkowe i wyciągi bankowe. Ponadto, bezprawnie użył cudzych danych podatkowych, aby zalegalizować formularze, które sam stworzył, bez wiedzy lub zgody tej osoby. Dzięki nim złożył około 71 wniosków o pożyczki PPP na łączną kwotę ponad 941 tysięcy dolarów, otrzymując ostatecznie około 146 tysięcy dolarów. Otrzymał również osiem pożyczek EIDL o łącznej wartości prawie 284 tysiące dolarów.

Influencer z powodzeniem uzyskał pożyczkę w wysokości 1,3 miliona dolarów na zakup nieruchomości w Potomac. Niestety zapomniał poinformować pożyczkodawcę, że jest dłużnikiem Stanów Zjednoczonych na kwotę kilkuset tysięcy dolarów z tytułu otrzymanych pożyczek EIDL.

Pranie pieniędzy przy użyciu kryptowalut

Po zabezpieczeniu pożyczek, Sahadevan wpłacił środki na konta bankowe, które otworzył w tym celu, a następnie przeprowadził pranie pieniędzy poprzez handel papierami wartościowymi i kryptowalutami. W grę wchodziło również spłacanie osobistych długów i dokonywanie płatności na rzecz swojej dziewczyny.

Sielanka skończyła się 24 lutego, kiedy to funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzili przeszukanie domu w Potomac. Znaleźli tam wiele urządzeń elektronicznych, 18 praw jazdy należących do innych osób, portfele kryptowalutowe oraz około 17 000 dolarów w gotówce ukrytej w walizce w szafie w sypialni.

Zgodnie z zawartą z prokuraturą ugodą – Sahadevan ma przyznać się do winy, stracić gotówkę i BTC oraz bezpośrednie dochody uzyskane z oszustwa. Co więcej, zapłaci odszkodowanie w wysokości ponad 429 906 dolarów. Grozi mu maksymalny wyrok 20 lat w federalnym więzieniu za oszustwo telekomunikacyjne oraz maksymalnie 10 lat za pranie brudnych pieniędzy. Jak widać – w USA nie ma litości dla oszustów finansowych. Co ciekawe, nie odstrasza to ludzi od popełnianiu przestępstw na tym tyle. Może jednak ważniejsza jest kwestia edukacji społeczeństwa i ustalenie lepszych zabezpieczeń kapitału, zamiast zaostrzania kar? 

TikTok

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.