Popularny memecoin ma problemy z regulatorem. Musiał wyłączyć ważną funkcję | Wiadomości | CrypS.

Popularny memecoin ma problemy z regulatorem. Musiał wyłączyć ważną funkcję

Floki Inu staking

Znany projekt nawiązujący do psa Elona Muska – Floki Inu – napotkał pewne problemy na tle regulacyjnym w Azji. Chodzi dokładnie o Hongkong, gdzie organ nadzorujący rynek cyfrowych aktywów uznał, że usługa stakingu tego memecoina oraz innego coina – TokenFi – naruszają dopuszczalne standardy, by były one klasyfikowane jako kryptowaluty, a nie papiery wartościowe.


  • Zespół Floki Inu został zmuszony do zablokowania opcji stakingu swojego memecoina na ich platformie TokenFi, której głównym celem jest tokenizacja różnych aktywów. Natywny token tej platformy również nie będzie dostępny do generowania dochodu pasywnego ze stakingu,
  • Jednakże ta niedogodność będzie dotyczyć tylko inwestorów z Hongkongu. Bowiem regulator tego państwa-miasta, czyli Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych, wydał ostrzeżenie, że roczna stopa zwrotu ze stakingu kwalifikuje te tokeny pod kategorię papierów wartościowych,

Floki Inu ma kłopoty

Dzieje się w tym Hongkongu. Wczoraj informowaliśmy Was o tym, że lokalny organ nadzorczy regulujący tam rynek kryptowalut otrzymał pierwszy wniosek na zgodę o uruchomienie w tym specjalnym regionie administracyjnym Chin pierwszego funduszu giełdowego (ETF-a) dla rynku spot bitcoina.

Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) jest raczej skłonna, by bez większych utrudnień dla potencjalnych emitentów zatwierdzić tego typu instrumenty finansowe.

Teraz otrzymujemy jednak rozwinięcie innej sprawy dot. działań SFC wobec rynku kryptowalut w Hongkongu. Chodzi bowiem o memecoina Floki Inu i powstałej kilka miesięcy temu z ramienia jego twórców platformy o nazwie TokenFi. Jej celem jest wykorzystanie fenomenu tokenizacji poprzez oferowanie usług dot. kryptowalut i tokenizacji aktywów.

Jedną z kluczowych funkcji jest oczywiście staking Floki Inu oraz TokenFi (TOKEN), czyli natywego coina wyżej opisanegoprojektu. Jednakże przed weekendem, w dniu 26 stycznia SFC wydało ostrzeżenie i oznaczyło te opcje jako “podejrzane produkty inwestycyjne”.

Regulator wskazał w tym przypadku na “wysokie cele w zakresie rocznej stopy zwrotu wynoszącej od 30% do ponad 100%”. To w świetle tamtejszych przepisów podlega już pod umowę inwestycyjną, czyli w tym przypadku sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych bez wymaganej licencji.

Na początku zespół projektu TokenFi próbował się bronić przedstawiając argumentację, że wysoki poziom RRSO dla jego ich programu stakingu jest następstwem dużej ilości alokowanych tokenów TokenFi dla inwestorów.

Jak tłumaczono, projekt na początku swojego działania nie zebrał funduszy z ramienia żadnego podmiotu Venture Capital, ani nie prowadzono przedsprzedaży Floki Inu ani drugiego wymienionego tokena.

Podkreślono również, że działanie tego ekosystemu pozostaje poza kontrolą jego twórców, co ma świadczyć o jego zdecentralizowanym charakterze i przeczyć temu, że ktoś obiecał użytkownikom platformy pewne zyski z inwestycji. Napisano dodatkowo, że “poziomy nagród za staking są zmienne i zależą od dynamiki rynku”.

Jednakże finalnie w tym tygodniu przekazano oficjalną informację, że zespół Floki Inu podjął decyzję o wyłączeniu możliwości stakingu wyżej wspomnianymi tokenami przez osoby z Hongkongu.

Jako odpowiedzialna społeczność będziemy nadal wdrażać te środki, aby uniemożliwić użytkownikom z Hongkongu przyłączenie się do programu stake’owania do czasu rozwiązania odpowiednich kwestii regulacyjnych

– przekazano w oficjalnym oświadczeniu.

Jak zareagowały kursy wskazanych tokenów?

Z tego, co możemy zobaczyć na wykresie cenowym zarówno w przypadku Floki Inu, jak i TOKEN, lekkie zawirowanie wokół ich stakingu w Hongkongu nie doprowadziły do pogłębienia się niedawnej korekty.

Token powstały na cześć psa Elona Muska kosztuje w momencie pisania tego artykułu 0.00002938 dolara. Oznacza to wzrost kursu o 2,34% w ciągu ostatnich 24 godzin, a w skali tygodnia kryptowaluta jest droższa o 4,95%. 

Wykres cenowy Floki Inu na giełdzie Binance. Źródło: TradingView

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja na wykresie cenowym TokenFi. W tym przypadku kurs tego aktywa to 0.027534 dolara, co oznacza wzrost o 6,76% od wczoraj. W ciągu ostatnich 7 dni coin ten podrożał o 13,35%.

Wykres cenowy TokenFi na giełdzie CoinEx. Źródło: TradingView
Floki Inu staking



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.