Hongkong stawia na bitcoina! Lokalny regulator otrzymał pierwszy wniosek o spotowy ETF dla tej kryptowaluty | Wiadomości | CrypS.

Hongkong stawia na bitcoina! Lokalny regulator otrzymał pierwszy wniosek o spotowy ETF dla tej kryptowaluty

Hongkong bitcoin ETF

Kolejna jurysdykcja skłania się w stronę powołania do życia funduszy giełdowych (ETF-ów) śledzących cenę spot bitcoina. Po tym, jak amerykańskim firmom udało się wywalczyć zgodę na tego rodzaju instrument finansowych u SEC, teraz ich śladami zamierzają pójść podmioty z Hongkongu.


  • Firma Harvest Hong Kong jest pierwszym zarządcą aktywami, który wysłał wniosek do tamtejszej Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych (SFC) o utworzenie ETF-ów dla rynku spot bitcoina,
  • Władze tego specjalnego regionu administracyjnego Chin są coraz bardziej przychylne rynkowi kryptowalut. Lokali regulatorzy wysyłali już wcześniej sygnały, że są otwarci na rozmowy w tej sprawie. Około 10 podmiotów zamierza ubiegać się o ETF-y na największą z kryptowalut,

Wyścig o ETF w Hongkongu wystartował

Niespełna dwa i pół tygodnia po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wydała historyczną zgodę wobec 11 wniosków na utworzenie spotowych ETF-ów na bitcoina, jej hongkoński odpowiednik otrzymał pierwsze tego typu podanie.

W przypadku tego państwa-miasta z Azji sytuacja wydaje się o wiele bardziej na korzyść rynku bitcoina, bowiem tamtejszy organ nadzorczy otwarcie wyraża swoje zainteresowanie tym sektorem finansowym i nie próbuje przy każdej okazji przedstawiać go jako siedliska przestępców, jak ma to w zwyczaju instytucja dowodzona przez Gary’ego Genslera.

Na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy wiele się pozmieniało na płaszczyźnie prawnej dot. branży kryptowalut w Hongkongu. Od czerwca 2023 roku mogą tam działać giełdy z tego rynku, a w grudniu władze tego regionu administracyjnego wydały oficjalne oświadczenie, że są otwarte usiąść do rozmów o ETF-ach dla rynku spot bitcoina

Teraz przyszedł czas, by zweryfikować te deklaracje w praktyce. Otóż jeden z największych chińskich zarządców funduszami giełdowymi – Harvest Hong Kong – złożył przed weekendem wniosek o tego typu ETF. Jak przekazał chiński serwis Tencent News, SFC pracuje ponoć nad jak najszybszym zatwierdzeniem tego wniosku. Prognozuje się, że jego uruchomienie mogłoby nastąpić już około 10 lutego br.

Jak podają osoby zaznajomione bliżej z całą sprawą, ponoć także i inne wielkie instytucje rozważają analogiczny ruch i złożenie swoich podań. Między innymi gigant finansowy – Venture Smart Financial Holdings – jakiś czas temu dzielił się swoimi planami wystartowania z takowym funduszem jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku.

Hongkong bitcoin ETFreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.