Ponad 1 miliard dolarów strat w Web3 przez ataki hakerskie. W tej sieci grasuje wielu oszustów | Wiadomości | CrypS.

Ponad 1 miliard dolarów strat w Web3 przez ataki hakerskie. W tej sieci grasuje wielu oszustów

haker-lazarus-group Bezpieczeństwo
W tym artykule:

Rok 2023 nie będzie chyba zbyt dobrze wspominany przez użytkowników platform Web3. Tylko od stycznia br. hakerzy przejęli na tym rynku ponad 1,2 miliarda USD. Z kolei w samym sierpniu skradziono ponad 23 miliony USD.


Cyberprzestępcy kradną w Web3 na potęgę!

Choć rok 2023  jeszcze trwa, w Web3 zarejestrowano już straty w wysokości aż 1,25 miliarda USD. To owoc 211 ataków i innych incydentów dot. naruszenia systemów bezpieczeństwa. W samym tylko sierpniu skradziono w ten sposób 23,4 miliona USD.

Jak wynika z najnowszego raportu platformy Immunefi, nowa “stażem” sieć Base (za którą, przypomnijmy, stoi giełda z USA Coinbase) poniosła straty w czterech oddzielnych projektach. A mówimy przecież o sieci, która wystartowała dopiero 9 sierpnia. Tym samym już teraz staje ona u boku Ethereum i BNB Chain w kategorii najczęściej atakowanego łańcucha.

To jednak nadal Ethereum jest liderem powyższego, niezbyt chlubnego rankingu. W tej sieci doszło do pięciu poważniejszych incydentów. Z kolei w BNB Chain odnotowano cztery takie incydenty. Łącznie z tymi trzema sieciami związanych jest aż 62% wszystkich strat, jakie zarejestrowano w sierpniu tego roku.

Hakerzy obrali też na cel Optimism (dwa incydenty i 9,5% całkowitych strat). Do tego dochodzą ataki na Arbitrum, Solana, Avalanche, Fantom i Linea (po jednym incydencie, łącznie 28,7% strat).

Hacki DeFi

Jak hakerzy kradną w Web3? Co ciekawe, najczęściej nie chodzi o scamy, ale hacki. W sierpniu ataki hakerskie spowodowały straty w wysokości prawie 15,8 mln USD (to 67,7% kwoty, którą utracono w skali miesiąca). Z drugiej strony scamy wygenerowały “tylko” 7,6 miliona USD strat (daje nam to 32,3% kwoty, którą stracono w ciągu 30 dni).

Do tego dochodzą sierpniowe exploity (chodzi o programy mające na celu wykorzystanie istniejących błędów w oprogramowaniu. Exploit wykorzystuje występujący w oprogramowaniu błąd programistyczny w celu przejęcia kontroli nad nim). Tym razem przestępcy skupili się jednak na platformach DeFi, a scentralizowanym platformom udało się w tym okresie uniknąć wszelkich większych exploitów.

Jak widać, cyberbezpieczeństwo staje się coraz bardziej palącym problemem na rynku Web3. Dalsze ataki mogą opóźniać adopcję kryptowalut i blockchaina.

haker-lazarus-group

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.