Pierwszy stablecoin w sieci Bitcoina! | Wiadomości | CrypS.

Pierwszy stablecoin w sieci Bitcoina!

Patryk Chodyniecki

W świecie kryptowalut mamy do czynienia z nowym przełomem, gdzie aktywa związane z dolarem można teraz przenosić na główną warstwę Bitcoina. Takie działanie gwarantuje między innymi – Stably, czyli firma świadcząca usługi przepływu klasycznych fiatów do krypto. Czym jest nowy projekt Stably? Jak ma działać? O tym poniżej!


Stably USD ($USD) to nowo wprowadzony token, który bazuje na standardzie BRC-20, który zapewnił popularność wielu memecoinom w ostatnim czasie. Stably USD jest bardzo otwarty na kryptowaluty inspirowane memami. Zgodnie z czwartkowym tweetem od platformy:

Stably USD można wymienić 1 na 1 na zabezpieczenie w dolarach zarządzane przez jego depozytariusza – Prime Trust, w bankach ubezpieczonych przez FDIC. Depozytariusz jest regularnie audytowany przez The Network Firm, firmę specjalizującą się w księgowości dla cyfrowych aktywów, aby upewnić się, że tokeny w obiegu są zawsze zabezpieczone w stosunku 1 do 1

Ponadto, obecnie Stably USD można wydawać i wymieniać za pośrednictwem przelewów dolarowych przy użyciu Fedwire i SWIFT, lub przez transakcje innych stablecoinów, takich jak USDC od Circle lub USDT od Tether. Bezpośrednie wydawanie jest dostępne dla użytkowników, którzy przeszli proces weryfikacji KYC. Usługa działa w 200 krajach.

Miliardowe kapitalizacje memów

Dwa główne stablecoiny mają razem wartość rynkową przekraczającą 110 miliardów dolarów, ale żadna z firm, które je emituje nie ogłosiła jeszcze kompatybilności z Bitcoinem. Na dzień 24 maja, wartość rynkowa Stably USD wynosiła zaledwie 101 tys. dolarów, ale całkowita podaż tokenów – w tym coiny niewchodzące w pulę – została humorystycznie zaprojektowane na poziomie podaży 69 420 000 000 000. Jest to nawiązanie do kultury memów i odzwierciedla rynek utrzymany przez standard tokenów BRC-20. Zgodnie z wykresami portalu  brc-20.io, tokeny takie jak ordi, piza, pepe i inne stworzyły do tej pory łączną wartość rynkową BRC-20 na poziomie ponad 447 milionów dolarów!

Jak działa BRC-20?

BRC-20 to nowatorski standard wydawania zamiennych aktywów przy użyciu protokołu Bitcoin Ordinals. Ten protokół zyskał na popularności na początku roku jako mechanizm wydawania NFT na Bitcoinie i już przekształcił Bitcoin w drugi najpopularniejszy blockchain dla tego rodzaju aktywów. W ekosystemie Ethereum, stablecoiny są głównie używane do umożliwienia działania zdecentralizowanych finansów, dostarczając podstawy do handlu dolarów za pośrednictwem smart kontraktów blockchaina na inne kryptoaktywa. Raport od giełdy Bitfinex z początku tego miesiąca zwraca jednak uwagę, że BRC-20 nie obsługuje smart kontraktów, co ogranicza zastosowanie stablecoinów i tokenów opartych na BTC.

Podsumowanie

Chociaż Stably brzmi świetnie, to musimy w tym miejscu zachować pewien dystans. Platforma wskazuje, że posiada stosowne regulacje, a ponadto jest nadzorowana przez organy państwowe w zakresie prawidłowości rozliczeń i pokrycia kapitału w stosunku do dolara 1:1. Praktyka pokazuje jednak, że wszystkie platformy, które upadały były nadzorowane przez regulatorów. Poza tym jak możemy traktować poważnie przypisanie kapitału w stosunku 1:1 na dolarze, skoro sam dolar w jednej chwili może nie przedstawiać żadnej wartości  – patrz przykład upadłość USA. Projekt brzmi fajnie, jednak zalecamy podchodzenie do niego z pewną dozą ostrożności.
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.