Czy Bitcoin stanie się blockchainem nr. 1 w kwestii NFT? | Wiadomości | CrypS.

Czy Bitcoin stanie się blockchainem nr. 1 w kwestii NFT?

jaki portfel kryptowalut wybrać? NFT

Bitcoin Ordinals, czyli NFT, które powstają na bazie blockchaina Bitcoina, pokazują, że sieć głównej kryptowaluty ma do zaoferowania więcej niż dotąd myśleliśmy. Czy więc łańcuch BTC stanie się wkrótce blockchainem nr. 1 w kwestii niewymiennych tokenów? I może ważniejsze pytanie: czy w ogóle pomoże podnieść się NFT?


Bitcoin na rynku NFT

Moda na NFT chyba dobiegła końca. Przynajmniej jak na razie. Możemy bowiem założyć, że wraz z nową hossą na kryptowalutach tokeny te odzyskają dawny blask (oczywiście nie jest to porada inwestycyjna!). Warto jednak zauważyć, że dotąd to Ethereum było dominującym blockchainem na rynku NFT. To na nim mintowano najwięcej tego typu tokenów. Sieć Bitcoina utrzymuje się jednak w tej kategorii na drugim miejscu. Czy to jednak wstęp do “mijanki”?

Nim odpowiemy sobie na to pytanie, warto podkreślić, że dziś rynek NFT jest bardzo słaby. Często w jego kontekście pojawia się pojęcie „wash tradingu”, które odnosi się do sztucznego handlu, który nie jest odbiciem rzeczywistej walki pomiędzy podażą a popytem, a efektem sztucznie zawyżanych wolumenów transakcyjnych. Jak do tego dochodzi? Np. wtedy kiedy ktoś handluje niejako sam ze sobą, przenosząc tokeny pomiędzy własnymi portfelami. W ten sposób generuje się sztuczny ruch.

Z dobrych informacji: dyrektor ds. badań The Block, Steven Zheng, jest zdania, że wash trading w przypadku sieci BTC nie jest możliwy. Przynajmniej obecnie. Tym samym Bitcoin (jako blockchain) może sprawić, że rynek NFT będzie bardziej transparentny, co może być dla niektórych inwestorów pozytywnym sygnałem.

W każdym razie pod koniec zeszłego roku użytkownik Twittera @hildobby_ opublikował na portalu ciekawe dane. Wynikało z nich, że aż ponad 30 miliardów USD wolumenu i około 44% wszystkich transakcji NFT było w rzeczywistości jedynie wash tradingiem. W szczytowym momencie takie fake’owe transakcje stanowiły około 80% całkowitego wolumenu rynku NFT. Dziś obroty na rynku NFT są o 90% niższe, niż były w momencie szczytu hossy.

Bitcoin uratuje rynek?

NFT wybijane na blockchainie BTC – Bitcoin Ordinals – okazują się jak na razie ciekawymi aktywami. Media piszą o tym temacie, zaś inwestorzy się nimi zainteresowali. Pytanie, czy to wystarczy, by branża niewymiennych tokenów się odrodziła. Z pewnością jest to dla niej szansą. Z drugiej strony do renesansu NFT konieczna i tak będzie kolejna hossa. Pytanie, jak tokeny powiązane z fizycznymi aktywami zostaną w nią wpisane (i w całą jej potencjalną narrację).

Czy zaś sieć BTC zabierze na polu NFT koronę Ethereum? To możliwe. Pytanie, czy będzie to wtedy miało jakiekolwiek znaczenie.

jaki portfel kryptowalut wybrać?reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.