Prezydent Paragwaju wetuje ustawę o regulacji kryptowalut | Wiadomości | CrypS.

Prezydent Paragwaju wetuje ustawę o regulacji kryptowalut

Anna Sutowicz
Prezydent Paragwaju wetuje ustawę o regulacji kryptowalut

Prezydent Paragwaju, Mario Abdo Benítez zawetował ustawę regulującą kryptowaluty. Jej celem było uznanie wydobycia kryptowalut za działalność przemysłową. Jakie są argumenty prezydenta?


W tym tygodniu prezydent Paragwaju, Mario Abdo Benítez zawetował ustawę, która miała na celu uznanie wydobywania kryptowalut za działalność przemysłową. Uznał, że wysokie zużycie energii elektrycznej przez górnictwo z tej branży może spowodować utrudnienia w ekspansji zrównoważonego przemysłu krajowego.

Mining nie generuje wartości dodanej

W dekrecie prezydent stwierdził ponadto, że wydobycie kryptowalut wykorzystuje intensywny kapitał przy niskim wykorzystaniu siły roboczej. W związku z tym, nie generuje wartości dodanej na równi z innymi rodzajami działalności przemysłowej. Dodał także, że wytwarzana w kraju energia elektryczna będzie bardziej potrzebna w innych sektorach gospodarki i wyjaśnił, że w ciągu najbliższych paru lat tej energii by zabrakło:

Jeśli Paragwaj chce zintensyfikować wydobycie kryptowalut dzisiaj, w ciągu najbliższych czterech lat będzie zmuszony do importu energii elektrycznej.

Według senatora Fernando Silva Facetti, tj. pomysłodawcy ustawy, jej celem była promocja wydobycia kryptowalut przez wykorzystanie nadwyżki energii elektrycznej. Projekt ustawy przewidywał również, że koszty energii dla górników będą dotowane.

Górnicy musieliby uzyskać licencję

Ustawa zatwierdzona przez Senat przewidywała, że górnicy musieliby ubiegać się o licencję i wystąpić o zezwolenie na przemysłowe zużycie energii. Ustanowiła również Ministerstwo Przemysłu i Handlu jako podstawowy organ ścigania oraz Sekretariat do spraw Zapobiegania Praniu Pieniędzy lub Aktywów w celu nadzorowania firm inwestujących w kryptowaluty.

Miejsca pracy w branży krypto

Jednym z krytyków ustawy był senator Enrique Bacchetta. Twierdził, że chociaż uregulowanie przemysłu kryptowalutowego doprowadziłoby do większych zysków, to jednak ma znaczne wątpliwości, czy rzeczywiście stworzyłoby to miejsca pracy dla mieszkańców Paragwaju.

Jego słowa poparła wówczas senator Esperanza Martinez dodając, że wskaźnik zużycia energii przez górników znacznie przewyższa liczbę miejsc pracy, które mogą stworzyć. Jednakże, według wykresu ekonomicznego platformy LinkedIn, liczba miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych opartych na kryptowalutach i blockchain wzrosła w 2021 roku o 615%  w porównaniu do roku 2020.

Niskie koszty energii w Paragwaju stanowiły zachętę ku temu, by lokalne i zagraniczne firmy instalowały infrastrukturę górniczą w kraju. W grudniu 2021 r. koszty energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wyniosły 0,058 USD za kWh, a koszty energii elektrycznej dla firm wyniosły 0,049 USD za kWh. Dynamiczny rozwój tej branży w Paragwaju można zaobserwować przede wszystkim od 2020 roku.

Prezydent Paragwaju wetuje ustawę o regulacji kryptowalut
reklama
reklama