Uwaga na SCAM na pracownika Binance! Jak się nie dać oszukać?
Zespół ds. ryzyka w Binance, największej na świecie giełdzie kryptowalut pod względem wolumenu, zidentyfikował najczęściej występujące w ostatnim czasie kryptowalutowe oszustwo w Polsce. Jak się okazuje, podczas rozmów telefonicznych, oszuści podszywają się pod pracowników Binance, aby przekonać potencjalne ofiary do inwestowania w kryptowaluty z obietnicą wysokich i pewnych zwrotów. Przedstawiają się jako przedstawiciele Binance i na dowód podają dane polskiego podmiotu (informacje te łatwo można znaleźć w KRS).
SCAMy powstrzymują rozwój branży kryptowalut
Bez wątpienia każda nowa technologia musi pokonać pewne przeszkody, zanim zostanie powszechnie zaakceptowana. Nie inaczej jest z kryptowalutami, które zdążyły już zdobyć pokaźną bazę użytkowników w Polsce i dlatego popularne oszustwo “na pracownika Binance” nie powinno dziwić. Jednak to i inne rodzaje oszustw związanych z kryptowalutami rozpowszechniają mity, które powstrzymują rozwój całej branży. Cyberprzestępcy wykorzystują dezinformację do osiągnięcia swoich celów opisanych w dalszej części tego artykułu. Chociaż sytuacja w przyszłości powinna się poprawić dzięki rozporządzeniu MiCA, obecnie bezpieczeństwo całego ekosystemu opiera się również na regulowanych i licencjonowanych giełdach, takich jak Binance. Dzieje się tak głównie dlatego, że dysponują one szeroką gamą mechanizmów wykrywania oszustw i edukowania użytkowników kryptowalut na całym świecie.
Dane on-chain wskazują na wzrost cyberoszustw
Dane od platformy analitycznej Chainalysis są wykorzystywane przez rządy i organy ścigania. Jak wynika z nich, udział całej nielegalnej działalności związanej z kryptowalutami wzrósł z 0,12% w 2021 r. do 0,24% w 2022 roku. Niemniej jednak, nielegalna aktywność w kryptowalutach pozostaje niewielką częścią całkowitego wolumenu transakcji kryptowalutowych, na poziomie poniżej 1%. Warto również pamiętać, że pomimo tegorocznego skoku, przestępczość jako udział w całej aktywności krypto nadal wykazuje tendencję spadkową.
Powyższe nie zmienia jednak faktu, że brak zrozumienia otaczający technologię blockchain prowadzi do wielu fałszywych przekonań i powoduje, że wiele osób kojarzy nielegalne działania z kryptowalutami i giełdami kryptowalut.
W jaki sposób giełdy kryptowalut wykrywają i blokują oszustwa?
Giełdy kryptowalut dysponują szeroką gamą mechanizmów wykrywania i blokowania oszustw. Dzięki temu mogą zapewnić bezpieczeństwo nie tylko pojedynczym użytkownikom, ale także całemu ekosystemowi. Podmioty takie jak Binance, łączą różne narzędzia, w tym:
- KYC/AML – zestaw procedur Know Your Customer (KYC) oraz Anti-Money
Laundering (AML), które obowiązują wszystkie instytucje finansowe działające w ramach prawa. Należą do nich konieczność identyfikacji klienta lub źródła zdeponowanych środków. W ciągu ostatnich pięciu lat Binance zainwestowało w kompleksowe narzędzia w tym obszarze, z których korzystają również tradycyjne instytucje finansowe.
- Wzmacnianie cyberbezpieczeństwa – w przypadku Binance to ciągłe inwestowanie w najnowsze technologie i specjalistów w tej dziedzinie, a także organizowanie warsztatów z organami ścigania i prokuratorami w Polsce w ramach globalnego programu szkoleniowego dla organów ścigania.
- Bezpośrednia współpraca z organami ścigania – tylko w 2022 roku Binance Investigations odpowiedziało na ponad 47 000 wniosków od organów ścigania z całego świata – i zrobiło to średnio w 3 dni, szybciej niż jakakolwiek tradycyjna instytucja finansowa. Każda prośba jest przeglądana przez nasz zespół w celu określenia jej zasadności i pilności.
- Utrzymanie zgodności z przepisami – to wyzwanie, zwłaszcza gdy firma działa na wielu różnych rynkach, ale w Binance zawsze priorytetem była dla nas ochrona użytkowników kryptowalut i przestrzeganie lokalnych przepisów. W Polsce Binance Poland sp. z o.o. została wpisana do krajowego Rejestru działalności w zakresie walut wirtualnych i jest w pełni zgodna z lokalnymi standardami regulacyjnymi dla dostawców usług wirtualnych aktywów, przyjmując politykę ryzyka i przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Więcej o podszywaniu się pod pracowników Binance
Nie jesteś pewien(-a), czy padłeś(-aś) ofiarą fałszywego pracownika Binance? Mając świadomość poniższych punktów, łatwo jest rozpoznać czy kontakt od Binance jest oficjalny:
- Personel Binance nigdy nie kontaktuje się z użytkownikiem poza oficjalnym czatem. Nigdy nie prosi o podanie wrażliwych danych ani haseł, nie prosi o przesłanie środków na specjalny adres i nigdy nie zaoferuje pomocy przy wpłacie lub założeniu konta.
- Pracownicy Binance nigdy nie obiecują zwrotu z inwestycji i pomocy inwestycyjnej.
- Personel Binance nigdy nie poprosi o zainstalowanie jakiegokolwiek programu na komputerze lub urządzeniu mobilnym.
- Jeśli użytkownicy otrzymają wiadomość od kogoś kto twierdzi, że pracuje dla Binance z prośbą o podanie poufnych informacji, powinni zablokować kontakt i natychmiast zgłosić ten fakt Obsłudze Klienta Binance.
Scenariusz oszustwa z Polski
Ostatnio obsługa klienta Binance otrzymuje coś więcej zgłoszeń od osób, które padły ofiarą oszustw telefonicznych wykorzystujących Binance w swoich schematach. Oszuści dzwonią podając się za pracowników Binance i próbują nakłonić ofiarę do zainwestowania, obiecując przy tym wysokie i pewne zwroty. Następnie oszuści pomagają tym osobom założyć konto na giełdzie, najczęściej za pomocą narzędzia/oprogramowania, które zapewnia zdalny dostęp do komputera lub urządzenia mobilnego, a tym samym do konta. Ofiara wpłaca pieniądze a oszuści wymieniają je na kryptowaluty i wypłacają z kont. Wysłanych kryptowalut nie można zwrócić (chyba, że odbiorca tego chce), a bank nie może interweniować aby zapobiec transakcji. Wszelkie pieniądze wysyłane przez ofiary na adres oszusta znikają. W innym schemacie, oszust może kontaktować się za pośrednictwem komunikatora internetowego.
Wszystkie tego typu rodzaje technik opierają się na słabościach ludzkich. Oszuści wykorzystują emocje do manipulowania i oszukiwania ofiar. Ludzki strach, chęć zysku, ciekawość, a nawet chęć pomocy innym, obracają się przeciwko nim na różne sposoby.
Aby uniknąć stania się ofiarą oszusta podszywającego się pod wsparcie Binance, użytkownicy kryptowalut powinni rozważyć następujące środki bezpieczeństwa:
- Kontakt z pomocą techniczną Binance – jeśli środki nie zostały jeszcze wypłacone, Binance może zablokować wypłaty.
- Zgłoszenie na policję – należy zgromadzić wszystkie informacje związane z oszustwem (adres portfela, numer konta Binance, adres e-mail, numer telefonu) oraz dane dotyczące szczegółów transakcji (hash transakcji, adres portfela, data transakcji, kwota transakcji i rodzaj waluty).
- Następnie policja musi złożyć oficjalną dokumentację za pośrednictwem tego formularza. Jest to oficjalny kanał komunikacji wyłącznie między organami ścigania a Binance.
- Zespół Binance postara się pomóc zidentyfikować oszustów.
- Użytkownicy Binance zawsze mogą zweryfikować osoby, które podają się za pracowników Binance (sprawdzić prawidłowość i przynależność do Binance: linku do strony internetowej, adresu e-mail, numeru telefonu, ID WeChat, konta na Twitterze lub ID Telegrama) poprzez ten formularz:
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.