Opozycja wnosi pozew przeciwko rządowi Salwadoru | Wiadomości | CrypS.

Opozycja wnosi pozew przeciwko rządowi Salwadoru

Zerelik Maciej
salwador bitcoin

Salwadorska partia Farabundo Martí National Liberation Front (FMLN) wsparła publiczny pozew przeciwko rządowi. Jego celem jest zniesienie ostatnio wprowadzonej ustawy, która sprawiła, że BTC stał się prawnym środkiem płatniczym w tym kraju. FMLN uważa, że jest ona niezgodna z konstytucją.

Jak poinformował El Mundo, obywatele Salwadoru prowadzeni przez partię opozycyjną FMNL wnieśli pozew do Izby Konstytucyjnej Sądu Najwyższego (CSJ). Wszystko po to, aby zdelegalizować nową ustawę dot. Bitcoina. Według deputowanego partii FMLN Jaime Guevara, nowe prawo nie ma żadnych „podstaw prawnych” i jest tworzone „aby ograbić kieszenie ludzi”. Óscar Artero, jeden z głównych powodów w sprawie, stwierdził, że ustawa została uchwalona bez wnikliwego rozpatrzenia pod kątem prawnym.

Partia „New Ideas” prezydenta Nayiba Bukele posiada obecnie 56 z 80 miejsc w parlamencie kraju, podczas gdy FMNL ma zaledwie cztery. Ustawa o uczynieniu Bitcoina prawnym środkiem płatniczym została przyjęta stosunkiem głosów 62/80. Raport El Mundo przywołał również inną plotkę szerzącą się w Salwadorze. Według niej, rząd potajemnie chce zdelegalizować ustawę. Jak twierdzi lokalny prawnik Enrique Anaya, prezydent nie jest przygotowany do wdrożenia ustawy i dlatego szuka sposobów na jej cofnięcie poprzez „niewidoczne” wsparcie dla opozycji. Guevara zaprzeczył, jakoby był w zmowie z rządem w tej sprawie.

Hiszpański raport dołączył też wyniki ankiety, wg której ośmiu na dziesięciu respondentów opowiedziało się przeciwko decyzji rządu.

Przełomowe prawo dot. Bitcoina

Od pierwszego dnia uchwalenia ustawy, rząd Salwadoru spotkał się ze sprzeciwem międzynarodowych organizacji, takich jak IMF. Bank Światowy odmówił również udzielenia wsparcia technicznego. Jest to komplikacja dla kraju, który w dużej mierze polega na pomocy gospodarczej od tych organizacji.

Niemniej jednak, firma płatnicza Strike jest nastawiona pozytywnie. W ostatnim podcaście z Peterem McCormackiem, jej szef Jack Mallers potwierdził wsparcie pięciu największych banków i dwóch największych dystrybutorów bankomatów w Salwadorze. Ogłosił również plany stopniowego odchodzenia od płatności USDT na rzecz Bitcoina.

Pomoc techniczną dla rządu zgodził się dostarczyć Salwadorski CENAM. Źródła w mediach społecznościowych donoszą, że do Salwadoru sprowadzono już nawet 1000 bitomatów. Ich importerem jest Crypto Matic.

Mimo to, doniesienia o wewnętrznym oporze wyraźnie obrazują pandemonium, jakie Salwador stworzył dzięki ikonicznemu prawu. Jego sukces lub porażka jest kluczowa w ustalaniu precedensu dla innych krajów Ameryki Południowej, które chcą naśladować Salwador np. Paragwaj.

salwador bitcoin
reklama
reklama