Opozycja chce opóźnić wprowadzenie nowych przepisów podatkowych w Koreii Południowej | Wiadomości | CrypS.

Opozycja chce opóźnić wprowadzenie nowych przepisów podatkowych w Koreii Południowej

Zerelik Maciej
korea południowa kryptowaluty

Partia opozycyjna w Korei Południowej zaproponowała roczne przesunięcie terminu wejścia w życie przepisów podatkowych związanych z handlem cyfrowymi aktywami.

Ustawodawcy zamierzają również zmienić procentową stawkę podatkową. Twierdzą oni, że 20% powinni płacić tylko inwestorzy, którzy generują zyski przekraczające 42 000 USD. Tymczasem pierwotne przepisy przewidują opodatkowanie zysków powyżej 2900 USD.

Nie jesteśmy na to gotowi

Zgodnie z obecnymi założeniami, Korea Południowa zacznie opodatkowywać zyski z handlu kryptowalutami 1 stycznia 2022 roku. Jednak południowokoreańska Partia Władzy Ludowej ma swoje zastrzeżenia.

The Korea Herald donosi, że ustawodawcy z tej organizacji planują zaproponować projekt ustawy, dzięki której mogliby odroczyć plany do 1 stycznia 2023 roku. Rep. Cho Myoung-hee – członek opozycji – wyjaśnił:

Nie jest słuszne nakładanie podatków w czasie, gdy prawna definicja wirtualnej waluty jest niejednoznaczna. Intencją jest złagodzenie podstawy opodatkowania do poziomu podatku od dochodów z inwestycji finansowych, aby inwestorzy wirtualnej waluty nie byli pokrzywdzeni.

Politycy dążyliby również do zmiany stawki podatkowej. Podczas gdy regulatorzy finansowi obłożyliby 20-procentowym podatkiem każdego Koreańczyka, który generuje więcej niż 2900 dolarów, Partia Władzy Ludowej zamierza podnieść ten limit do osób zarabiających od 42 000 do 251 000 dolarów. Najbogatsi generujący dochód powyżej 251 000 dolarów, musieliby zapłacić aż 25%.

Po raz kolejny jednak minister finansów – Hong Nam-ki – nie był otwarty na ten pomysł:

Trudno jest opóźnić opodatkowanie wirtualnych aktywów, jeśli chodzi o wiarygodność polityki i stabilność prawną.

Partia Demokratyczna również chce opóźnienia

Warto zauważyć, że rządząca Partia Demokratyczna Korei Południowej również próbowała odroczyć nadchodzące przepisy podatkowe. Ustawodawcy niedawno uchwalili projekt ustawy, który mógł je nawet całkowicie zawiesić. Już wtedy Noh Woong-rae – członek Partii Demokratycznej – opiniował, że wschodnioazjatycki naród nie ma dobrze opracowanego planu wdrożenia procedury opodatkowania:

W sytuacji, gdy odpowiednia infrastruktura podatkowa nie jest wystarczająco przygotowana, odroczenie opodatkowania wirtualnych aktywów nie jest już opcją, ale nieuniknioną sytuacją.

Woong-rae dodał, że polityka Ministerstwa Finansów w zakresie egzekwowania podatków od przedsięwzięć związanych z aktywami cyfrowymi nie będzie działać zgodnie z planem. Według niego, trudno jest bowiem opodatkować zagraniczne operacje lub transakcje peer-to-peer (P2P).

korea południowa kryptowaluty
reklama
reklama