Norwegia testuje CBDC na blockchainie Ethereum
Bank centralny Norwegii uruchomił piaskownicę do testów państwowej cyfrowej waluty (CBDC). Otwarty kod źródłowy, udostępniony na GitHub, został zbudowany w ekosystemie Ethereum.
Dostępna na GitHub piaskownica ma oferować interfejs do interakcji z siecią testową, umożliwiając funkcje takie jak bicie, spalanie i przekazywanie tokenów ERC-20. Takie informacje przekazała na swym oficjalnym blogu firma Nahmii, oficjalny partner Norges Bank w zakresie CBDC.
Nahmii podkreśla, że obecna wersja kodu nie obsługuje głównego portfela Ethereum MetaMask i jest dostępna tylko prywatnie dla użytkowników z odpowiednimi poświadczeniami.
Norges Bank testuje CBDC
Oprócz wdrożenia odpowiednich inteligentnych kontraktów i kontroli dostępu, piaskownica norweskiego banku centralnego zawiera niestandardowy interfejs i narzędzia do monitorowania sieci, takie jak BlockScout i Grafana. Interfejs pokazuje również filtrowane podsumowanie transakcji w sieci. Norges Bank wskazał na Twitterze, że prototypowa infrastruktura norweskiej CBDC jest oparta na technologii Ethereum.
Som en del av vår eksperimentelle testing av #DSP har @Nahmii_io nå utviklet en prototype på infrastruktur basert på #Ethereum-teknologi. Noen aktører er allerede med på testingen, men vi håper flere vil være med! Du finner åpen kildekode på Github: https://t.co/EFkSlhRaRQ pic.twitter.com/HlGh9grjZn
— Norges Bank (@NorgesBank) September 9, 2022
Bank centralny już w maju nawiązywał do Ethereum we wpisie na blogu poświęconym CBDC. Norges Bank twierdził wówczas, że system kryptowalutowy Ethereum ma zapewnić „podstawową infrastrukturę” do emisji, dystrybucji i niszczenia cyfrowego pieniądza banku centralnego.
Banki Norwegii oficjalnie ogłosił plany przeprowadzenia testów CBDC w kwietniu ubiegłego roku, spodziewając się znaleźć preferowane rozwiązanie CBDC, poprzez wypróbowanie różnych projektów. Testy miały trwać mniej więcej dwa lata.
Tylko 2 kraje wprowadziły CBDC
W listopadzie 2021 roku bank centralny wydał dokument roboczy odnoszący się do możliwych projektów CBDC, w tym opartych na blockchainach takich jak Ethereum, Bitcoin i Bitcoin SV. Norges Bank podkreślił, że interoperacyjność jest jednym z najważniejszych problemów podczas rozważania różnych rozwiązań technicznych.
Wiadomość pojawiła się w obliczu wydania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy raportu wskazującego, że w lipcu 2022 roku aż 97 krajów, czyli ponad połowa globalnych banków centralnych, badała lub rozwijała CBDC. Z drugiej strony, do tej pory tylko dwa kraje w pełni uruchomiły projekty CBDC. Są to Nigeria i Bahamy.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.