Norwegia testuje CBDC na blockchainie Ethereum | Wiadomości | CrypS.

Norwegia testuje CBDC na blockchainie Ethereum

Mariusz Przepiórka
norges bank - bank norwegii buduje cbdc w oparciu o blockchain ethereum

Bank centralny Norwegii uruchomił piaskownicę do testów państwowej cyfrowej waluty (CBDC). Otwarty kod źródłowy, udostępniony na GitHub, został zbudowany w ekosystemie Ethereum.


Dostępna na GitHub piaskownica ma oferować interfejs do interakcji z siecią testową, umożliwiając funkcje takie jak bicie, spalanie i przekazywanie tokenów ERC-20. Takie informacje przekazała na swym oficjalnym blogu firma Nahmii, oficjalny partner Norges Bank w zakresie CBDC.

Nahmii podkreśla, że obecna wersja kodu nie obsługuje głównego portfela Ethereum MetaMask i jest dostępna tylko prywatnie dla użytkowników z odpowiednimi poświadczeniami.

Norges Bank testuje CBDC

Oprócz wdrożenia odpowiednich inteligentnych kontraktów i kontroli dostępu, piaskownica norweskiego banku centralnego zawiera niestandardowy interfejs i narzędzia do monitorowania sieci, takie jak BlockScout i Grafana. Interfejs pokazuje również filtrowane podsumowanie transakcji w sieci. Norges Bank wskazał na Twitterze, że prototypowa infrastruktura norweskiej CBDC jest oparta na technologii Ethereum.

Bank centralny już w maju nawiązywał do Ethereum we wpisie na blogu poświęconym CBDC. Norges Bank twierdził wówczas, że system kryptowalutowy Ethereum ma zapewnić „podstawową infrastrukturę” do emisji, dystrybucji i niszczenia cyfrowego pieniądza banku centralnego.

Banki Norwegii oficjalnie ogłosił plany przeprowadzenia testów CBDC w kwietniu ubiegłego roku, spodziewając się znaleźć preferowane rozwiązanie CBDC, poprzez wypróbowanie różnych projektów. Testy miały trwać mniej więcej dwa lata.

Tylko 2 kraje wprowadziły CBDC

W listopadzie 2021 roku bank centralny wydał dokument roboczy odnoszący się do możliwych projektów CBDC, w tym opartych na blockchainach takich jak Ethereum, Bitcoin i Bitcoin SV. Norges Bank podkreślił, że interoperacyjność jest jednym z najważniejszych problemów podczas rozważania różnych rozwiązań technicznych.

Wiadomość pojawiła się w obliczu wydania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy raportu wskazującego, że w lipcu 2022 roku aż 97 krajów, czyli ponad połowa globalnych banków centralnych, badała lub rozwijała CBDC. Z drugiej strony, do tej pory tylko dwa kraje w pełni uruchomiły projekty CBDC. Są to Nigeria i Bahamy.

norges bank - bank norwegii buduje cbdc w oparciu o blockchain ethereum
reklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.