Nigeria ma problem z promowaniem eNairy | Wiadomości | CrypS.

Nigeria ma problem z promowaniem eNairy

bank centralny nigerii ogranicza wypłaty z bankomatów

Centralny Bank Nigerii nie potrafi skutecznie rozpromować i wdrożyć eNairy, czyli swojej rządowej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).


 Chociaż Centralny Bank Nigerii (CBN) nadal jest zaangażowany w swój projekt cyfrowej waluty, to jej poparcie wśród społeczeństwa stale maleje. Rozwiązaniem problemu ma być udoskonalenie programu poprzez wprowadzenie technologii Near Field Communication (NFC). 

Rozwój eNairy 

Kolejna modernizacja systemu tego aktywa pozwala urządzeniom mobilnym i terminalom płatniczym na interakcje oraz bezkontaktową płatność za pomocą eNairy. Mimo faktu, że wcześniejsze wersje CBDC zawierały kody QR, to najnowsze wprowadzenie technologii NFC będzie miało kluczowe znaczenie dla zwiększenia wskaźników adopcji CBDC w kraju.

Regulator bankowy jest zdecydowany na wykorzystanie innowacyjnej technologii w celu poprawy doświadczeń użytkowników

– wskazuje Joseph Angaye, zastępca dyrektora departamentu zarządzania ryzykiem w CBN.

Podkreślił również, że:

CBDC będzie wyposażone w funkcje programowalności, które zmniejszą ryzyko oszustwa w trakcie dokonywania transakcji. 

Na czym ma polegać programowalność eNairy?

Przykładowo można wskazać, że niektóre środki będą zaprogramowane tak, jakby były przypisane do określonych podmiotów i transakcji. Przydzielenie funduszy rolnikom umożliwi im przeznaczenie kapitału na konkretne cele – np. zakup narzędzi, czy paszy. Dzięki zastosowaniu tego podejścia, fundusze przekazane na ich portfel eNaira stają się niedystrybuowalne na jakiekolwiek niepowiązane cele. Po prostu nie będzie można za otrzymane środki kupić czegokolwiek innego.

Prawdę mówiąc takie rozwiązanie budzi co najmniej grozę, gdyż udowadnia to, że rząd będzie mieć całkowitą kontrolę nad przepływem kapitału niemal w każdym aspekcie życia obywateli. Niemniej jednak Angaye wskazał liczne korzyści z CBDC dla detalicznych użytkowników w kraju. Do zalet można przypisać zmniejszenie możliwości oszustw finansowych, czy szybsze przekazywanie kapitału. Podkreślił także, że pionierska rola Nigerii w adopcji CBDC dostarcza cennych wniosków dla różnych graczy gospodarczych i podmiotów, które mogą uczyć się z doświadczeń tego kraju.

Przyczyny niskiego poziomu adopcji eNaira

Jak pamiętamy, Nigeria uruchomiła swój program eNaira w 2021 roku, aby stać się częścią ekskluzywnej grupy krajów z ofertą CBDC. Niestety wskaźniki adopcji okazały się niższe niż oczekiwano. Taka sytuacja skłoniła Bank Centralny do poszukiwania różnych rozwiązań, aby pobudzić użytkowanie cyfrowej waluty.

Wdrożono przypadki użycia np. w sektorze transportowym, jednocześnie wprowadzając funkcjonalność USSD do oferty (chodzi o mechanizm stosowany w sieciach GSM i UMTS, który umożliwia bezpośrednią komunikację między urządzeniem mobilnym, a elementami sieci komórkowych). To nie pomogło, a za brak zainteresowania taką formą rozliczeń, były gubernator CBN – Godwin Emefiele – obarczył komercyjne banki.

Do chwili obecnej nikt z rządzących krajem, ani z instytucji finansowych Nigerii nie wskazał, że przyczyną braku zainteresowania CBDC jest po prostu nieufność obywateli do kontroli ich kapitału przez rząd (szczególnie w momencie, gdy ograniczono im możliwość wypłaty środków fizycznie z bankomatu).

Powyższa sytuacja, protesty w kraju, ograniczenia obiegu gotówki, czy oznaczanie środków cyfrowych do konkretnego celu pokazują, że CBDC prawdopodobnie nie zda egzaminu w tym kraju. Miejmy nadzieję, że obywatele uzyskają najlepsze dla nich rozwiązania finansowe, które zapewnią nie tylko bezpieczeństwo transakcji, lecz również ochronią ich prywatność. 

bank centralny nigerii ogranicza wypłaty z bankomatów

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.