MiCa może być problemem dla stablecoinów. CEO Tethera dzieli się swoimi obawami | Wiadomości | CrypS.

MiCa może być problemem dla stablecoinów. CEO Tethera dzieli się swoimi obawami

MiCa kryptowaluty Tether
W tym artykule:

Regulacje kryptowalut na terenie Unii Europejskiej budzą wiele wątpliwości i stwarzają powody do niepokoju. Jednym z segmentów tego rynku, który musi wprowadzić kluczowe zmiany na poczet dostosowania się do nowych wytycznych, są stablecoiny. CEO firmy emitującej największego z nich, czyli Tether, nie ukrywa, że niepokoi go kilka kwestii związanych z MiCa.


  • Paulo Ardoino przyznał, że kilka punktów zawartych u rozporządzeniu Market in Crypto Assets (MiCa) jest w jego opinii problematyczne dla działania takich firm, jak Tether,
  • Przedsiębiorca wskazał m.in. na fakt, że dostosowanie handlu stabilnymi kursowo kryptowalutami do nowych standardów europejskich może wiązać się pojawieniem nowych zagrożeń dla tego segmentu.

Co dalej ze stablecoinami w UE?

Od 30 czerwca w krajach należących od Unii Europejskiej zaczną obowiązywać nowe wytyczne dot. oferowania klientom kryptowalutowych platform handlu stablecoinami. Jest to jeden z elementów szeroko zakrojonej ustawy Market in Crypto Assets (MiCa), która w całości wejdzie w życie w dniu 30 grudnia.

Wynikające z niej dyrektywy zaczynają stanowić coraz to poważniejszy problem dla funkcjonowania niektórych segmentów ekosystemu kryptowalut. O tym, jak zanika fundamentalna cecha tej klasy aktywów, czyli dostęp do prywatności i anonimowych transakcji, pisaliśmy w tym miejscu.

Wczoraj natomiast informowaliśmy Was o tym, że giełdy do handlu krypto zaczynają powoli ograniczać dostępność niektórych stablecoinów.

Binance przekazało, że tego rodzaju kryptowaluty zostaną podzielone na dwie kategorie – licencjonowane oraz nieautoryzowane. Te drugie będą dostępne wyłącznie w opcji “sprzedaj”.

Swój komentarz w całej sprawie wystosował dyrektor generalny Tethera – Paulo Ardoino – który nakreślił kilka kwestii budzących wątpliwości co do przyszłości stablecoinów na Starym Kontynencie. Jak przekazał, dyrektywy wynikające z ustawy MiCa rodzą wiele problematycznych kwestii dla emitentów tego typu tokenów.

Wymogi te mogą uczynić pracę emitenta stablecoinów niezwykle skomplikowaną, ale także sprawić, że tego typu tokeny posiadające licencję UE będą wyjątkowo podatne na zagrożenia i bardziej ryzykowne w działaniu. Podobnie jak w przypadku wszelkich ram regulacyjnych tej skali, dalsze dyskusje na temat technicznych standardów wykonawczych mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia przejrzystości na rynek w oparciu o określone przepisy

– powiedział mediom włoski przedsiębiorca.

W kwietniu pojawiły się doniesienia, jakoby USDT miał zostać wycofany z UE. Wtedy to CEO Tethera zdementował te pogłoski, jednakże zaznaczył, że dowodzona przez niego firma jest w trakcie prowadzenia konsultacji z europejskimi regulatorami.

Pisał wtedy m.in. o tym, które kwestie są według niego dość niebezpieczne dla stablecoinów i należy zmodyfikować ich zapis prawny. Wymienił chociażby sprawę dot. braku ubezpieczenia depozytów gotówkowych stanowiących rezerwy danego tokena posiadającego stabilny kurs z walutą fiducjarną.

Nieubezpieczone depozyty gotówkowe nie są dobrym pomysłem. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego, co stało się z Silicon Valley Bank i inną dużą monetą typu stablecoin w USA. Jeśli bank zbankrutuje, nieubezpieczona gotówka zbankrutuje. Stablecoiny powinny być w stanie utrzymać 100% rezerw w bonach skarbowych, zamiast narażać się na upadłość banków, utrzymując dużą część rezerw w nieubezpieczonych depozytach gotówkowych. W przypadku upadku banku papiery wartościowe wracają do prawowitego właściciela

– przekonywał 2 miesiące temu.

MiCa kryptowaluty Tether

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.