Binance wycofa część stablecoinów ze swojej oferty dla klientów z Europy

Binance ostrzega swoich użytkowników. Wejście w życie MiCA oznacza ograniczenia dot. stablecoinów. Czy na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) nie będziemy mogli korzystać z tethera?


  • Binance może ograniczać dostępność stablecoinów dla mieszkańców EOG. Szczegóły podano w komunikacie firmy,
  • Kraken zamierza pozostawić USDT na swojej platformie. OKX natomiast usunie tethera.

Binance a stablecoiny

Od razu uspokajamy. Binance nie usunie od razu „żadnych nieautoryzowanych stablecoinów”. Jednocześnie jednak „ograniczy ich dostępność dla użytkowników z EOG”, choć „tylko w przypadku niektórych produktów, takich jak launchpool i Earn”.

 

Przypomnijmy, że już od 30 czerwca 2024 r. w życie wchodzą przepisy MiCA dotyczące stablecoinów. Ich operatorzy są zobowiązani do uzyskania licencji od właściwego organu państwa członkowskiego UE i spełnienia wymagań zapewniających stabilność swoich tokenów.

Nie oznacza to więc zniszczenie rynku stablecoinów w Unii Europejskiej, a pewne ograniczenia.

Emitenci będą musieli też zapewnić klientom pełną jawność, przedstawić swój model biznesowy, ustanowić skuteczne systemy zarządzania, w tym zarządzania ryzykiem, a także zarejestrować się w stosownym urzędzie, ustanowić mechanizm wykupu i utrzymywać wystarczające rezerwy.

Wróćmy jednak do komunikatu Binance. Giełda nie precyzuje, o jakich stablecoinach mowa. Nie wiadomo np. jaki los czeka Tethera.

Nasze podejście przejściowe zostało zaprojektowane tak, aby zminimalizować wszelkie potencjalne szkodliwe skutki dla EOG i globalnego rynku kryptowalut, które mogłyby wyniknąć z pośpiechu użytkowników, aby wymienić swoje posiadane stablecoiny [na inne aktywa]

– czytamy dalej w komunikacie.

Co robią inne giełdy?

Co robią inne giełdy? Bloomberg podał, że Kraken analizuje status USDT w świetle nowych przepisów UE. Przedstawiciele giełdy oświadczyli jednak, że nie mają planów wycofania stablecoina z giełdy.

Oczywiście będziemy przestrzegać wszystkich wymogów prawnych, nawet tych, z którymi się nie zgadzamy. Jednak zasady nie są jeszcze sfinalizowane i nadal robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nadal oferować wszystkie odpowiednie stablecoiny naszym europejskim klientom

– napisał Mark Greenberg, który pełni na giełdzie rolę dyrektora działu rozwoju i zarządzania aktywami.

OKX usunie z kolei wszystkie pary handlowe USDT dla klientów z EOG.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->