Łowcy nagród wytropili portfel Do Kwona, w którym ukrywał tysiące BTC | Wiadomości | CrypS.

Łowcy nagród wytropili portfel Do Kwona, w którym ukrywał tysiące BTC

Patryk Chodyniecki
Do Kwon z zarzutami kilka godzin po aresztowaniu

Ostatnimi czasy sytuacja Do Kwona nie jest kolorowa. Współzałożyciel ekosystemu Terra przebywa obecnie w więzieniu w Czarnogórze, a firma Terraform Labs nadal jest obiektem śledztwa w Korei Południowej.


W którym kierunku zmierza sytuacja?

Łowcy nagród znajdują majątek Do Kwona 

Platforma Arkham Intel Exchange, której celem jest odanonimizowanie transakcji zawartych na blockchainie właśnie uzyskała pierwszą informację dotyczącą adresów portfeli związanych z Terraform Labs i jej współzałożycielem – Do Kwonem. Informacja została ujawniona wczoraj. Źródłem wiadomości jest dwóch “detektywów blockchainowych”, którzy za swoją zasługę otrzymali 9519,2625 tokenów Arkham (ARKM), które odpowiadają kwocie 5000 dolarów. 

Kto ujawnił miejsce położenia bitcoinów? 

Dwie osoby są odpowiedzialne za wskazanie prawidłowych adresów – Anonimowy użytkownik oraz Ergo (znany jako ,,wyszukany księgowy”). To oni, współpracując z OXT Research, dostarczyli platformie dowody na posiadanie portfeli przez Kwona i Terra.

Ergo stwierdził, że te informacje mogą przeczyć publicznym oświadczeniom Terraform Labs o posiadaniu tylko jednego portfela należącego do Luna Foundation Guard, gdzie deklarowano, że 313 Bitcoinów (BTC) pozostaje w rezerwie.

Arhkam zbiera żniwa 

Arkham, które rozpoczęło działalność 10 lipca tego roku, spotkało się z negatywnymi reakcjami wielu osób z przestrzeni krypto, które opisują platformę jako skupisko donosicieli, którzy za pieniądze zrobią wszystko. Powyższa firma pozwala bowiem użytkownikom na oferowanie i przyjmowanie nagród za informacje o transakcjach blockchainowych, które zostaną udostępnione publicznie 90 dni po zatwierdzeniu przez sieć Arkham.

W praktyce oznacza to, że wszystkie informacje o adresach portfeli Kwona i Terra mogą stać się oficjalnie dostępne pod koniec października tego roku. Mimo tego, że Arkham jest potępiany w środowisku odnośnie swoich ,,nieetycznych celów”, to twórcy projektu wskazują, że ich zadaniem jest jedynie oczyszczenie rynku z przestępców. Kontrowersje budził także wyciek danych osobowych. Arkham miał problemy, bo ktoś ujawnił maile ich użytkowników. Luka była spowodowana przez program polecający, który działał wadliwie. W tych linkach były kody, które można było łatwo odczytać i w ten sposób dowiedzieć się, jaki jest mail osoby, która polecała usługę. 

Ukryty kapitał

Kwon przebywa obecnie w więzieniu w Czarnogórze. Trafił do niego na skutek korzystania z sfałszowanych dokumentów w trakcie podróży. Podmioty, które są powiązane z działalnością spółki Terraform znajdują się natomiast pod nadzorem lokalnych władz badających firmę. Jeszcze w tym miesiącu współzałożyciel Terra – Shin Hyun-seong – który jest także znany jako Daniel Shin, miał rzekomo swoje pierwsze przesłuchanie w sprawie zarzutów związanych z domniemanymi nielegalnymi zyskami ze sprzedaży tokenów LUNA.

Sytuacja pokazuje, że coś jest na rzeczy, a Arkham Intelligence z pewnością przyczyniło się do ujawnienia części procederu. Według najnowszych informacji oprócz oficjalnie posiadanych 313 BTC na portfelu zarządzanym przez Luna Foundation Guard, spółka posiadała także ukryty portfel na którym znajduje się 5292 bitcoinów

Blokada środków 

Powyższe ustalenia są także pokłosiem tego, że we wrześniu 2022 roku koreańskie władze poprosiły giełdy OKX i Kucoin – o zamrożenie milionów dolarów odnotowanych w bitcoinie, które, jak sądzono –  były powiązane z Kwonem. Jednocześnie oskarżony zaprzeczył całemu zdarzeniu. Oprócz tych problemów, zarzutu fałszowania paszportu i dokumentacji czeka go jeszcze postępowanie karne w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, a także walka z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Kryptowalutowi detektywi prawdopodobnie byli elementem, który wbił ostatni gwóźdź do trumny Kwona.

Do Kwon z zarzutami kilka godzin po aresztowaniu



reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.