Kurs bitcoina spadł wczoraj do poziomu 25 tys. dolarów! Ogromne likwidacje lewarowych pozycji | Wiadomości | CrypS.

Kurs bitcoina spadł wczoraj do poziomu 25 tys. dolarów! Ogromne likwidacje lewarowych pozycji

Redaktor: Albert Czajkowski
rynek niedźwiedzia bessa
W tym artykule:

Gwałtowny spadek bitcoina do poziomu 25 000 dolarów wywołał panikę na rynku kryptowalut. 


Silna korekta ma miejsce, gdy firma Elona Muska – SpaceX – poinformowała, że sprzedała wszystkie swoje posiadane BTC. Jak później się okazało, informacja ta została przekazana wpierw przez jeden z najbardziej uznanych kryptowalutowych portali w branży, które nie zweryfikował jej autentyczności. W następstwie tego rynek wpadł w panikę.

Jaka jest prawdziwa przyczyna krachu bitcoina?

Pomimo medialnego szumu wokół sprzedaży bitcoina przez SpaceX, rzeczywista przyczyna spadku cen wydaje się mieć korzenie na rynku długich pozycji. To właśnie on był świadkiem największej likwidacji od czasu upadku FTX. Poziom likwidacji długich pozycji BTC wyniósł 427 milionów dolarów. Tak przynajmniej wskazuje raport przeprowadzony przez Coinglass. Zdarzają się głosy, że bankructwo China Evergreen mogło mieć coś wspólnego ze spadkiem. Eksperci wskazują, że prawdopodobnie żadna z tych wersji nie jest jednak prawdziwą przyczyną kryzysu. 

Komentarze ekspertów na temat sytuacji

Skew, znany analityk w sektorze kryptowalut, skomentował nagłe zmiany na rynku. Treść jego wpisu brzmi następująco:

Nie spodziewałem się tego tak szybko, ale odnotowano bardzo duży gromadzonego kapitału na giełdach. Bybit oraz Binance osiągnęły najwyższy poziom sprzedaży od czerwcowego minimum. 

Ki Young Ju, czyli założyciel CryptoQuant wskazuje jednak, że do anomalii cenowej na giełdzie Coinbase doszło na skutek tego, że albo większy gracz sprzedał dużą ilość bitcoinów, albo obecne wieloryby grają na spadki.

Co ciekawe – pojawiają się również głosy, że wpływ na to zatrzęsienie na rynku kryptowalut mają stopy procentowe na rynku USA, które rosną do wieloletnich maksimów. W praktyce – rentowność 10-letnich obligacji osiągnęła 15-letnie maksima, co może mieć niedźwiedzi charakter w całym sektorze finansów. 

SpaceX sprzedało każdego swojego bitcoina?

Dokumenty przeanalizowane przez The Wall Street Journal ujawniły, że SpaceX sprzedało wszystkie swoje udziały w bitcoinie po tym, jak przez dwa kolejne lata, 2021 i 2022, obniżało udział w portfelu. Ponadto Raport WSJ wskazuje, że: 

SpaceX obniżyło wartość posiadanych przez siebie bitcoinów o łączną kwotę 373 milionów dolarów w zeszłym roku. 

Finalnie okazało się, że ta informacja nie jest prawdziwa, a przekazał ją jako pierwszy serwis Bitcoin Magazine, który nie sprawdził, czy jest ona aby na pewno prawdziwa. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Tesla i jej związki z bitcoinem

Tesla, to kolejne przedsiębiorstwo prowadzone przez Muska, które również podążało podobną ścieżką w odniesieniu do swoich udziałów w bitcoinie. Do drugiego kwartału 2023 roku finansowe oświadczenia giganta branży samochodów elektrycznych pokazały, że spółka sprzedała do chwili obecnej ponad 75% posiadanych bitcoinów. Oznacza to, że z pierwotnego kapitału w wysokości 1,5 miliarda dolarów jej obecny stan posiadanych BTC wynosi 184 miliony dolarów. 

Kurs bitcoina 

Chociaż w chwili obecnej nikt nie zna prawdziwych powodów spadku kursu BTC, to jedno jest pewne – jesteśmy świadkiem kolejnego silnego krachu na tym rynku. W chwili pisania tego artykułu kurs bitcoina wynosi 26 511 dolarów.

Wykres przedstawia kurs BTCUSD. Źródło: TradingView.com
rynek niedźwiedzia bessa

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.