Kolejne schody w sprawie ETF-ów na Ethereum. Gary Gensler mówi o dalszych opóźnieniach | Wiadomości | CrypS.

Kolejne schody w sprawie ETF-ów na Ethereum. Gary Gensler mówi o dalszych opóźnieniach

W tym artykule:

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, pojawił się wczoraj w programie emitowanym na łamach CNBC. Tematem były ETF-y etheru. Okazuje się, że nie trafią one na giełdy tak szybko, jak wielu zakładało.


  • SEC nie zatwierdziła jeszcze wniosków S-1, które są dla ETF-ów na ETH bramą na giełdy,
  • Gary Gensler zasugerował, że na to ostatnie poczekamy dłużej.

Gary Gensler nie ma dobrych wieści

Najpierw zacznijmy od tego, że sytuacja dot. ETF-ów ETH jest… dziwna. Z jednej strony pod koniec maja SEC powiedziała “tak”, tj. zgodziła się na powstanie etherowych funduszy.

Tyle że zatwierdziła tylko dokumentację dot. stworzenia tychże. Nie “klepnęła” wniosków S-1. To druki, które są potrzebne do faktycznej emisji, czyli handlu ETF-ami na giełdach.

Przewodniczący SEC, Gary Gensler, powiedział w rozmowie z Jimem Cramerem, że na to ostatnie możemy zaś jeszcze trochę poczekać. Na zgodę czekają fundusze kilku firm: VanEck, BlackRock, Fidelity, Grayscale, Franklin Templeton, ARK 21Shares, Invesco Galaxy i Bitwise.

Dlaczego mamy jeszcze długo czekać na start ETF-ów? Przewodniczący SEC stwierdził w wywiadzie, że firmy kryptowalutowe angażują się w działania, które bywają sprzeczne z prawem USA.

To chyba nawiązanie do spraw Ripple, Coinbase, Binance i Kraken. Wszystkie te podmioty zostały pozwane przez SEC. Tyle że to wytrych prawny i złośliwość. W końcu “tak” SEC oznacza niejako, że Komisja uważa ETH za towar. Zatwierdzenie S-1 powinno być formalnością!

Analityk Bloomberga ds. ETF-ów, Eric Balchunas, stwierdził niedawno, że ETF-y ETH wystartują najpóźniej 4 lipca. Wydaje się to tym bardziej realne, że BlackRock zaktualizował już swój druk S-1. Firma uchodzi za niezwykle wpływową i jeżeli ona czegoś chce, dostaje to.

Sprawa jest polityczna

Samo zatwierdzenie ETF-ów etheru zostało uznane za sprawę polityczną. Dlaczego? Otóż Gensler nie chciał wcześniej potwierdzić, że ether to towar (z bitcoinem nie miał oporów). Dowiedzieliśmy się, że SEC prowadziła nawet śledztwo w sprawie tego, czy ether to towar, czy papier wartościowy.

Dodajmy, że w przeciwieństwie do spotowych ETF-ów na bitcoina, aż pięciu komisarzy nie głosowało za zatwierdzeniem spotowych ETF-ów na ether.

Czemu jednak sugerujemy, że wszystko miało wymiar polityczny? Chodzi o to, że kryptowaluty stały się tematem kampanii wyborczej. Partia Republikańska walczy o głosy fanów bitcoina. Donald Trump robi wiele, by uchodzić za naprawdę cool gościa. Nie wspominając o niezależnym kandydacie – Robercie F. Kennedy’m.

Joe Biden na tle obu swoich kolegów po fachu (o ile fachem można nazwać kandydowanie na prezydenta), wypada jak boomer, który ledwo obsługuje starą Nokię, nie mówiąc już o stake’owaniu etherów czy cieszeniu się NFT.

Może stąd pojawiły się naciski na Genslera, by jednak zatwierdził ETF-y ETH. Chodziło o walkę o bitcoinowy elektorat. Tyle że tym dziwniejsze są ostatnie, powyższe słowa szefa SEC.

Co gorsza, sam Gensler będzie pełnił funkcję przewodniczącego SEC do 2026 r. Oczywiście wiele zmienią wybory prezydenckie. Wszystko wskazuje na to, że wygra je Trump. Wtedy będzie naciskał na Genslera, by podał się szybciej do dymisji.


Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.