Rozwój technologii blockchain w Polsce - KNF i KDPW uruchamiają sandbox

Rozwój technologii blockchain w Polsce – KNF i KDPW uruchamiają sandbox DLT

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
technologiczny

Komisja Nadzoru Finansowego wraz z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych uruchomiła Piaskownicę Wirtualną Sandbox DLT.


1 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) działając wraz z Maciejem Trybuchowskim, prezesem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) zaprezentowali i zainaugurowali działanie Piaskownicy Wirtualnej DLT.

Zainteresowane przedsiębiorstwa już mogą zgłaszać się do projektu. Elementem obowiązkowym dostępu do Piaskownicy Wirtualnej DLT jest przeprowadzenie konsultacji regulacyjnych w ramach Programu Innovation Hub. Piaskownica Wirtualna DLT ma być uzupełnieniem dla Piaskownicy Wirtualnej PSD2, która funkcjonuje od 2020 roku i umożliwia testowanie wybranych usług płatniczych.

Warto zaznaczyć, że piaskownica wirtualna to rozwiązanie dla startupów i fintechów, które już wiedzą czym jest blockchain, a także mają pomysł i rozwiązanie oparte o taką technologię. Nie jest to projekt skierowany do podmiotów dopiero zaczynających interesować się rozproszonymi rejestrami.

Inauguracja Wirtualnej Piaskownicy DLT

W trakcie wystąpienia Rafał Mikusiński podkreślił, że nadzór śledzi na bieżąco rozwój technologii, co jest niezmiernie istotne biorąc pod uwagę punkt widzenia wspierania innowacji na rynku finansowym. Wspomniał także, że niebawem technologia blockchain może być masowo wykorzystywana na rynku innowacji finansowych. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ma wnikliwie przyglądać się testowanym rozwiązaniom i jednocześnie nie zamierza dopuścić do sytuacji, kiedy to niewłaściwe wykorzystywanie tej technologii doprowadzi do generowania strat wśród potencjalnych inwestorów.

Rafał Mikusiński Zastępca Przewodniczącego KNF powiedział, że zostaną podjęte odpowiednie kroki by nie nadużywano współpracy z nadzorem:

Mamy czasami do czynienia z sytuacjami, gdy różne firmy próbują wykorzystywać współpracę z nadzorem do promocji swojej działalności, stwierdzając, że nadzór aprobuje i gwarantuje ich rozwiązania biznesowe. Tak nie jest i będziemy się tego trzymać. Wiemy, jak łatwo jest wprowadzić przyszłych użytkowników w błąd, dlatego będziemy zwracać uwagę na to, żeby nie nadużywano interakcji z Urzędem oraz Komisją Nadzoru Finansowego w propagowaniu swoich rozwiązań biznesowych.

Maciej Trybuchowski, prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych zaznaczył natomiast, że poza pełnieniem funkcji infrastruktury post-transakcyjnej, KDPW stanowi także firmę technologiczną, tworzącą nowoczesne rozwiązania informatyczne dla całego rynku kapitałowego. Podkreślił przy tym, że polski rynek kapitałowy już od samego początku charakteryzował się bardzo dużym zaangażowaniem i zaawansowaniem technologicznym. Problematyka DLT jest przykładem tego, jak wykorzystując Program Innovation Hub oraz pozyskaną wiedzę, można zbudować Piaskownicę Wirtualną DLT, która daje bardzo szerokie możliwości testowania nowych rozwiązań.

W ramach Piaskownicy Wirtualnej DLT, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zdecydował się najpierw na udostępnienie środowiska opartego o platformę Hyperledger Fabric (HLF), ze względu na obserwowany stopień wykorzystania tej technologii na rynku finansowym. W przyszłości jest jednak szansa na rozwój Piaskownicy Wirtualnej DLT w oparciu o inne technologie, które mogą być perspektywiczne dla rynku finansowego, by umożliwiać ich testowanie.

Piaskownica wirtualna – sandbox

Sandbox to niezależne, testowe środowisko przeznaczone do symulowania funkcjonalności i usług, oferowanych na rynku finansowym. Uczestnicy badań nad produktami otrzymują dostęp do infrastruktury IT oraz wsparcie merytoryczny w zakresie dostosowania produktu do obowiązujących przepisów.

technologiczny

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.