Wiceprezes Banku Anglii Jon Cunliffe wypowiedział się na temat stablecoinów
Wiceprezes brytyjskiego banku centralnego, Sir Jon Cunliffe, w swoim ostatnim przemówieniu na temat innowacji finansowych wszedł na temat stablecoinów, CBDC i tokenizacji.
Wiceprezes Banku Anglii mówi o tokenizacji
Wiceprezes Banku Anglii przemawiał 17 kwietnia na Innovative Finance Global Summit w Londynie. Wypowiedział się tam m.in. na temat tokenizacji. Z jego słów dowiedzieliśmy się, że bank centralny Wielkiej Brytanii bada obecnie tę kwestię w kontekście pieniądza bankowego, pozabankowego i innych typów aktywów.
Cunliffe twierdzi, że stablecoiny „oferują możliwość większej wydajności i funkcjonalności [systemu] płatności”, ale „jest bardzo mało prawdopodobne, aby którakolwiek z obecnych ofert [rynkowych dot. stablecoinów] spełniała standardy solidności i jednolitości, które obecnie stosowane są zarówno do pieniędzy banków komercyjnych, jak i do istniejących systemów płatności”.
Dodał, że bank centralny planuje współpracę z Financial Conduct Authority (brytyjski odpowiednik KNF) w sprawie regulacji rynku stablecoinów.
Nakreślił także cztery obszary, w których badana jest tokenizacja pieniądza. To: stablecoiny używane do płatności, tokenizacja depozytów w bankach komercyjnych, emisja funta cyfrowego oraz zapewnienie, że te nowe formy pieniądza “są solidne i zunifikowane”.
The @bankofengland's Jon Cunliffe outlines 4 areas where tokenisation of money is being explored: #stablecoins for payments, tokenisation of commercial bank deposits, issuance of a digital pound, and ensuring these new forms of money are robust & uniformhttps://t.co/DthyJrtVZ1
— Central Bank Payments News (@cbpaymentsnews) April 17, 2023
CBDC Wielkiej Brytanii
Co zaś z CBDC Wielkiej Brytanii? Czy taki projekt ostatecznie powstanie? Jak przyznał wiceprezes Banku Anglii, cyfrowa waluta brytyjskiego banku centralnego „prawdopodobnie będzie potrzebna, jeśli utrzymają się obecne trendy w płatnościach i pieniądzach”. Cyfrowy funt odegrałby wtedy rolę swoistej kotwicy w gospodarce, podobnie jak obecnie robi to gotówka.
Cunliffe powiedział też, że można stworzyć w przyszłości platformę, która miałaby zapewnić hurtowe transakcje stokenizowanymi aktywami, które byłyby rozliczane w e-pieniądzu banku centralnego. Miałoby to dodatkowo zwiększyć stabilność finansową kraju. Synchronizacja tokenizowanych transakcji z systemem płatności w czasie rzeczywistym brytyjskiego banku centralnego będzie również potencjalnie możliwa dzięki zmianom, jakie władze będą w stanie za jakiś czas wdrożyć, powiedział Cunliffe.
Pamiętajmy, że w tle ważne zmiany zachodzą m.in. w USA. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych ogłosiła niedawno utworzenie FedNow, nowego systemu płatności natychmiastowych. Ze słów Cunliffe’a wynika, że Wielka Brytania chce iść w podobnym kierunku.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.