Wiceprezes Banku Anglii Jon Cunliffe wypowiedział się na temat stablecoinów | Wiadomości | CrypS.

Wiceprezes Banku Anglii Jon Cunliffe wypowiedział się na temat stablecoinów

Redaktor: Michał Misiura

Wiceprezes brytyjskiego banku centralnego, Sir Jon Cunliffe, w swoim ostatnim przemówieniu na temat innowacji finansowych wszedł na temat stablecoinów, CBDC i tokenizacji.


Wiceprezes Banku Anglii mówi o tokenizacji

Wiceprezes Banku Anglii przemawiał 17 kwietnia na Innovative Finance Global Summit w Londynie. Wypowiedział się tam m.in. na temat tokenizacji. Z jego słów dowiedzieliśmy się, że bank centralny Wielkiej Brytanii bada obecnie tę kwestię w kontekście pieniądza bankowego, pozabankowego i innych typów aktywów.

Cunliffe twierdzi, że stablecoinyoferują możliwość większej wydajności i funkcjonalności [systemu] płatności”, ale „jest bardzo mało prawdopodobne, aby którakolwiek z obecnych ofert [rynkowych dot. stablecoinów] spełniała standardy solidności i jednolitości, które obecnie stosowane są zarówno do pieniędzy banków komercyjnych, jak i do istniejących systemów płatności”.

Dodał, że bank centralny planuje współpracę z Financial Conduct Authority (brytyjski odpowiednik KNF) w sprawie regulacji rynku stablecoinów.

Nakreślił także cztery obszary, w których badana jest tokenizacja pieniądza. To: stablecoiny używane do płatności, tokenizacja depozytów w bankach komercyjnych, emisja funta cyfrowego oraz zapewnienie, że te nowe formy pieniądza “są solidne i zunifikowane”.

CBDC Wielkiej Brytanii

Co zaś z CBDC Wielkiej Brytanii? Czy taki projekt ostatecznie powstanie? Jak przyznał wiceprezes Banku Anglii, cyfrowa waluta brytyjskiego banku centralnego „prawdopodobnie będzie potrzebna, jeśli utrzymają się obecne trendy w płatnościach i pieniądzach”. Cyfrowy funt odegrałby wtedy rolę swoistej kotwicy w gospodarce, podobnie jak obecnie robi to gotówka.

Cunliffe powiedział też, że można stworzyć w przyszłości platformę, która miałaby zapewnić hurtowe transakcje stokenizowanymi aktywami, które byłyby rozliczane w e-pieniądzu banku centralnego. Miałoby to dodatkowo zwiększyć stabilność finansową kraju. Synchronizacja tokenizowanych transakcji z systemem płatności w czasie rzeczywistym brytyjskiego banku centralnego będzie również potencjalnie możliwa dzięki zmianom, jakie władze będą w stanie za jakiś czas wdrożyć, powiedział Cunliffe.

Pamiętajmy, że w tle ważne zmiany zachodzą m.in. w USA. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych ogłosiła niedawno utworzenie FedNow, nowego systemu płatności natychmiastowych. Ze słów Cunliffe’a wynika, że Wielka Brytania chce iść w podobnym kierunku.
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.