Jak wygląda pokrycie USDC, USDT i innych stablecoinów? | Wiadomości | CrypS.

Jak wygląda pokrycie USDC, USDT i innych stablecoinów?

Redaktor: Albert Czajkowski
usdc rezygnuje z adytów na temat swoich rezerw

61% zabezpieczenia tokenów USDC to gotówka i “ekwiwalenty gotówki” – oświadcza Circle. Tether utrzymuje, że waluta to 80% pokrycia stablecoina USDT, podczas gdy PAX twierdzi, że 96% rezerw jego cyfrowego dolara to gotówka i ekwiwalenty.

Oświadczenie na temat rezerw tokena USDC, spółki Circle (partner Coinbase), wywołało dyskusję na temat pokrycia stablecoinów. Trzeba zauważyć, że  sprawozdanie firmy, opublikowane we wtorek, nie jest już audytem. Ostatni w pełni potwierdzony miesiąc to kwiecień.

Wcześniej Circle publikowało regularnie miesięczne audyty. Zaczęło zmieniać się to wraz z gwałtownym wzrostem kapitalizacji stablecoina. Do września zeszłego roku w obiegu było 1,5 mld USDC. Od października do teraz, liczba ta urosła do 26 mld i jest drugim największym stablecoinem.

Według ostatnich deklaracji firmy 61% tokenów USDC pokrywa gotówka i “ekwiwalenty gotówki”, czyli pieniądze i inwestycje w fundusze rynku pieniężnego. Kolejne 13% stanowią instrumenty CD (Yankee Certificates of Deposit), emitowane przez banki spoza USA. Pozostałe rezerwy to: US Treasures (rządowe obligacje) – 12%, komercyjne papiery – 9% oraz obligacje komunalne i korporacyjne – 5%.

Co stoi za Tetherem, BUSD, GUSD i PAX?

W przypadku największego stablecoina, czyli Tethera, który jest jednym z fundamentów rynku kryptowalut, deklarowany udział dolarów w rezerwach to prawie 80%. Dalej wymieniane są ekwiwalenty gotówki, rządowe obligacje, zabezpieczone pożyczki i inne inwestycje. USDT ma kapitalizację przekraczającą 61 mld dolarów. Również w jego przypadku raporty na temat rezerw nie są zewnętrznymi audytami. Stu Hoegner, główny radca prawny Tethera, powiedział wczoraj, że w ciągu najbliższych miesięcy ukarze się raport z audytu USDT.

Zarówno Tether jak USDC spotkały się z krytyką Paxosa, emitenta stablecoina PAX (na 7 miejscu pod względem kapitalizacji). We wczorajszym wpisie na blogu firmy, jej głównym radca prawny i dyrektor ds. zgodności – Dan Burstein pisał, że obecnie na rynku znajdują się tylko 3 regulowane stablecoiny dolara: Paxos Standard – PAX, Binance Dollar – BUSD (oba emitowane przez Paxos) oraz Gemini Dollar (GUSD).

Rezerwy PAX to w 96% gotówka i jej ekwiwalenty, a w pozostałych procentach papiery wartościowe amerykańskiego rządu.

Czy USDC i USDT są zagrożne?

Jak uważa Dan Burstein, USDC i Tether są oparte na niepłynnych i ryzykownych zobowiązaniach dłużnych i oba stablecoiny mogą ucierpieć na skutek działań regulatorów. Jego stanowisko popierają też niektórzy komentujący sprawę, m.in. Jordan Atkins z CoinGeek.

Według wczorajszych słów prezesa amerykańskiej SEC, tokeny kryptowalutowe wyceniane w oparciu o papiery wartościowe, podlegają nadzorowi Komisji. “Nie ma znaczenia, czy jest to token oparty na akcji, stablecoin wspierany przez papiery wartościowe, czy jakikolwiek inny produkt wirtualny” – mówił Gary Gensler.

usdc rezygnuje z adytów na temat swoich rezerw

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.