Jack Dorsey wypowiedział się na temat Ethereum. Jego słowa wywołały spore kontrowersje | Wiadomości | CrypS.

Jack Dorsey wypowiedział się na temat Ethereum. Jego słowa wywołały spore kontrowersje

Jacek Walewski
jack dorsey block

Jack Dorsey, założyciel Twittera, jest fanem bitcoina. Teraz wypowiedział się też na temat innej czołowej kryptowaluty. Uznał, że ether to papier wartościowy. Jeżeli miałby rację, oznaczałoby to spore problemy dla Ethereum.


Jack Dorsey o ETH: to papier wartościowy

W tym tygodniu SEC pozwało dwie giełdy: Binance i Coinbase. Powód? M.in. to, że zdaniem regulatorów obie firmy umożliwiały handel niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Tymi ostatnimi są ponoć niektóre tokeny i kryptowaluty.

Jak na razie nikt wprost nie zasugerował, że ETH to papier wartościowy. Nawet Gary Gensler z SEC jest w tej sprawie ostrożny i to mimo swoich ostrych osądów. O kryptowalucie Ethereum mówi się raczej jak o towarze. Tyle że sprawa budzi kontrowersje.

Jack Dorsey stwierdził ostatnio, że ETH to w istocie papier wartościowy. Jego post zwrócił uwagę Udi Wertheimera, programisty Bitcoin Ordinals w Taproot Wizards, który odparł, że Dorsey błaznuje.

W odpowiedzi Dorsey zapytał na Twitterze: „ETH nie jest papierem wartościowym?”. To z kolei sprowokowało Wertheimera do udostępnienia wideo obecnego przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych Stanów Zjednoczonych, czyli wspomnianego już Gary’ego Genslera, który kilka lat temu, gdy nie był jeszcze urzędnikiem, a wykładowcą na MIT, stwierdził, że Ethereum jest „wystarczająco zdecentralizowane” i nie jest papierem wartościowym.

Zmiana algorytmu wszystko zmieniła?

Na to z kolei opowiedział Gabor Gurbacs, doradca strategiczny emitenta stablecoinów Tethera i firmy zarządzającej inwestycjami VanEck. Napisał, że niedawne przejście Ethereum na nowy algorytm – Proof-of-Stake – mogło zmienić postrzeganie ETH. Kto ma rację? To sprawa dla prawników.

Sam Dorsey wydaje się być zresztą bitcoinowym maksymalistą, osobą, która uważa, że bitcoin to jedyna słuszna kryptowaluta. Można też uznać, że od lat bagatelizuje rozwój Ethereum, zamiast przyjrzeć się temu, jak platforma ta faktycznie rewolucjonizuje branżę. To na jej bazie emituje się najwięcej NFT, do tego umożliwia ona rozwój DeFi czy DAO.

Uznanie ETH za papier wartościowy mogłoby oznaczać problemy dla Fundacji Ethereum, która wyemitowała kryptowalutę. Zauważmy, że podobny los spotkał XRP, token Ripple, który także został uznany przez SEC za papier wartościowy. W efekcie firma Ripple Labs od kilku lat toczy z SEC bój w sądzie, którego celem jest określenie tego, czym dokładnie pod kątem prawa jest XRP.

jack dorsey blockreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.