Przełom w sprawie Ripple i SEC. Wypowiedź byłego dyrektora pogrąży komisję? Kurs XRP w górę | Wiadomości | CrypS.

Przełom w sprawie Ripple i SEC. Wypowiedź byłego dyrektora pogrąży komisję? Kurs XRP w górę

Mariusz Przepiórka
sprawa Ripple vs SEC

Wniosek amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o wyłączenie z rozprawy zapisu wewnętrznej dyskusji po przemówieniu byłego dyrektora SEC – Williama Hinmana – został odrzucony. Decyzję sądu uznano za wygraną społeczności Ripple i całej branży kryptowalutowej.


W przemówieniu z czerwca 2018 były dyrektor działu finansów korporacyjnych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd stwierdził, że Ether nie jest papierem wartościowym.

Natomiast 22 grudnia 2022 roku SEC złożyło wniosek o wyłączenie z rozprawy wewnętrznych wiadomości e-mail, wiadomości tekstowych i raportów ekspertów, które odnosiły się do sławetnego przemówienia. Powoływano się na to, że opinia publiczna nie powinna uzyskać dostępu do dokumentów, które „nie mają znaczenia” dla decyzji sądu w procesie SEC kontra Ripple.

Prowadząca sprawę sędzia Analisa Torres orzekła jednak, że materiały te są „dokumentami sądowymi”, które mogą być udostępnione opinii publicznej. Podkreśliła również, że raporty dotyczące wystąpienia Hinmana mogą wpłynąć na decyzję sądu w rozpatrywanej sprawie.

XRP zyskuje po decyzji sądu

Sąd orzekł, że dokumenty w sprawie wystąpienia Hinmana zostaną upublicznione, ale przychylił się do dwóch innych wniosków SEC, w których regulator prosił o usunięcie nazwisk i informacji identyfikujących ekspertów SEC oraz inwestorów XRP, a także danych osobowych i finansowych pozwanych.

Sąd odrzucił również niektóre wnioski Ripple o wyłączenie dokumentów, w tym odniesień łączących przychody Ripple ze sprzedażą XRP i kwotą rekompensaty oferowanej m.in. platformom handlowym.

Firma Ripple uznała wystąpienie Hinmana za kluczowy dowód w toczącej się batalii prawnej z SEC, które twierdzi, że sprzedaż XRP przez firmę naruszyła amerykańskie przepisy dotyczące papierów wartościowych.

Cena tokena XRP wzrosła po informacjach o decyzji sądu. W ciągu ostatnich 24 godzin cena tokena zyskała ponad 5% na wartości i obecnie kryptowaluta handluje po kursie 0,44 dolara.

Wykres cenowy XRP/USDT na giełdzie Binance. Źródło: TradingView
sprawa Ripple vs SECreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.