Wszystkie kryptowaluty poza BTC to papiery wartościowe? Prawnicy komentują słowa Genslera

Wszystkie kryptowaluty poza BTC to papiery wartościowe? Prawnicy komentują słowa Genslera

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
sec

Przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) twierdzi, że wszystkie kryptowaluty poza bitcoinem (BTC) są papierami wartościowymi. Prawnicy nie zgadzają się z takim stanowiskiem.


Gary Gensler, przewodniczący SEC podtrzymał swoją opinię, że wszystkie transakcje kryptowalutowe poza bitcoinem (BTC) podlegają prawu papierów wartościowych. Jego zdaniem, te tokeny są papierami wartościowymi, ponieważ “w środku jest grupa, a społeczeństwo przewiduje zyski w oparciu o tę grupę”:

Za tymi kryptowalutami stoją ludzie używający różnych złożonych i prawnie nieprzejrzystych mechanizmów, ale na najbardziej podstawowym poziomie próbują promować swoje tokeny i skusić inwestorów – powiedział w wywiadzie z New York Mag (NYMAG).

Prawnicy nie zgadzają się z Genslerem

Jake Chervinsky, prawnik i główny dyrektor do spraw polityki w Blockchain Association stwierdził, że słowa lub opinia Gary’ego Genslera nie są prawem:

SEC nie ma uprawnień do regulowania żadnego z nich, dopóki nie udowodni swojej sprawy w sądzie. Dla każdego aktywa, każdego z osobna, pojedynczo, po kolei.

Taki pogląd powtórzył również prawnik Logan Bolinger, który 26 lutego zatweetowal na temat stanowiska przewodniczącego SEC:

Przyjazne przypomnienie, że opinie Genslera na temat tego, co jest lub nie jest papierem wartościowym, nie są prawnie rozstrzygające. W tym kraju sędziowie – nie przewodniczący SEC – ostatecznie określają, co oznacza prawo i jak się je stosuje. Nie oznacza to, że jego przemyślenia są nieistotne. Po prostu nie są rozstrzygające.

Komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Hester Pierce, wezwała Kongres do przyspieszenia wprowadzenia przepisów i oficjalnej klasyfikacji aktywów kryptowalutowych.

secreklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.