Iran zawiera pierwszą transakcję importową opłaconą kryptowalutami
W tym tygodniu Iran dokonał pierwszego oficjalnego zamówienia importowego z zapłatą w kryptowalutach. Poinformowała o tym półoficjalna agencja Tasnim. Ruch ten może pomóc Iranowi w ominięciu amerykańskich sankcji, które sparaliżowały gospodarkę kraju.
Zamówienie o wartości 10 mln USD jest pierwszym krokiem w kierunku umożliwienia krajowi handlu za pośrednictwem aktywów cyfrowych. W ten sposób Iran będzie mógł ominąć zdominowany przez dolara amerykańskiego globalny system finansowy i handlować z innymi krajami podobnie ograniczonymi przez sankcje USA, takimi jak Rosja. Agencja nie wskazała, która kryptowaluta została użyta w transakcji.
– Do końca września wykorzystanie kryptowalut i inteligentnych kontraktów będzie szeroko stosowane w handlu zagranicznym z krajami docelowymi – napisał na Twitterze urzędnik Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu.
Stany Zjednoczone nałożyły na Iran niemal całkowite embargo gospodarcze, w tym zakaz wszelkiego importu, także z krajowych sektorów ropy naftowej, bankowości i żeglugi. Teheran jest jedną największych gospodarek, które jeszcze nie przyjęły technologii kryptowalutowej. Powstała ona w 2008 roku jako narzędzie płatności mające na celu ograniczenie rządowej kontroli nad finansami i gospodarką.
Prowadzone w ubiegłym roku badanie wykazało, że 4,5% całego wydobycia bitcoinów miało miejsce w Iranie, częściowo w wyniku taniej energii elektrycznej w tym kraju. Wydobycie kryptowaluty może pomóc Iranowi zarobić setki milionów dolarów, które następnie zostaną wykorzystane do zakupów zagranicznych i zmniejszenia uciążliwości sankcji.
Trump zerwał porozumienie nuklearne
Kryptowaluty takie jak bitcoin są bardzo zmienne, co czyni je niepraktycznym środkiem płatniczym w dużej skali. Unia Europejska w poniedziałek stwierdziła, że przedstawi „ostateczny” tekst dokumentu, który ożywi porozumienie nuklearne z 2015 roku dotyczące Iranu, ponieważ w Wiedniu zakończyły się czterodniowe rozmowy między urzędnikami USA i Iranu.
W ramach porozumienia z 2015 roku Iran ograniczył swój program nuklearny w zamian za zniesienie części sankcji USA, UE i ONZ. Były prezydent USA Donald Trump odstąpił od umowy nuklearnej w 2018 roku i przywrócił surowe sankcje USA, co skłoniło Teheran do rozpoczęcia naruszania przyjętych ograniczeń.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.