Iran zawiera pierwszą transakcję importową opłaconą kryptowalutami | Wiadomości | CrypS.

Iran zawiera pierwszą transakcję importową opłaconą kryptowalutami

Mariusz Przepiórka
Iran uruchomi CBDC krypto-rial

W tym tygodniu Iran dokonał pierwszego oficjalnego zamówienia importowego z zapłatą w kryptowalutach. Poinformowała o tym półoficjalna agencja Tasnim. Ruch ten może pomóc Iranowi w ominięciu amerykańskich sankcji, które sparaliżowały gospodarkę kraju.


Zamówienie o wartości 10 mln USD jest pierwszym krokiem w kierunku umożliwienia krajowi handlu za pośrednictwem aktywów cyfrowych. W ten sposób Iran będzie mógł ominąć zdominowany przez dolara amerykańskiego globalny system finansowy i handlować z innymi krajami podobnie ograniczonymi przez sankcje USA, takimi jak Rosja. Agencja nie wskazała, która kryptowaluta została użyta w transakcji.

– Do końca września wykorzystanie kryptowalut i inteligentnych kontraktów będzie szeroko stosowane w handlu zagranicznym z krajami docelowymi – napisał na Twitterze urzędnik  Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu.

Stany Zjednoczone nałożyły na Iran niemal całkowite embargo gospodarcze, w tym zakaz wszelkiego importu, także z krajowych sektorów ropy naftowej, bankowości i żeglugi. Teheran jest jedną największych gospodarek, które jeszcze nie przyjęły technologii kryptowalutowej. Powstała ona w 2008 roku jako narzędzie płatności mające na celu ograniczenie rządowej kontroli nad finansami i gospodarką.

Prowadzone w ubiegłym roku badanie wykazało, że 4,5% całego wydobycia bitcoinów miało miejsce w Iranie, częściowo w wyniku taniej energii elektrycznej w tym kraju. Wydobycie kryptowaluty może pomóc Iranowi zarobić setki milionów dolarów, które następnie zostaną wykorzystane do zakupów zagranicznych i zmniejszenia uciążliwości sankcji.

Trump zerwał porozumienie nuklearne

Kryptowaluty takie jak bitcoin są bardzo zmienne, co czyni je niepraktycznym środkiem płatniczym w dużej skali. Unia Europejska w poniedziałek stwierdziła, że przedstawi „ostateczny” tekst dokumentu, który ożywi porozumienie nuklearne z 2015 roku dotyczące Iranu, ponieważ w Wiedniu zakończyły się czterodniowe rozmowy między urzędnikami USA i Iranu.

W ramach porozumienia z 2015 roku Iran ograniczył swój program nuklearny w zamian za zniesienie części sankcji USA, UE i ONZ. Były prezydent USA Donald Trump odstąpił od umowy nuklearnej w 2018 roku i przywrócił surowe sankcje USA, co skłoniło Teheran do rozpoczęcia naruszania przyjętych ograniczeń.

Iran uruchomi CBDC krypto-rialreklama
reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.