Inwestorzy rzucili się na NFT z postacią, do której Disney stracił prawa autorskie | Wiadomości | CrypS.

Inwestorzy rzucili się na NFT z postacią, do której Disney stracił prawa autorskie

Wczesna wersja Myszki Miki zyskała popularność jako niewymienialny token (NFT) na platformie OpenSea po tym, gdy prawa autorskie do tej postaci wygasły.


  • 1 stycznia br. wersja Myszki Miki przedstawiona w filmie krótkometrażowym “Steamboat Willie” z 1928 r. stała się publicznie dostępna po tym, jak jej prawa autorskie wygasły
  • Okazję tę postanowili szybko wykorzystać entuzjaści cyfrowych aktywów. NFT związane ze znaną maskotką Disneya znalazły się na szczycie 24-godzinnej listy trendów

Inwestorzy wykorzystują okazję

Roszczenia Disneya do wersji Myszki Miki z 1928 r. wygasły po blisko 100 latach. Należy przypomnieć, iż według prawa obowiązującego w Stanach Zjednoczonych prawa autorskie można posiadać tylko przez 95 lat. 

Tak więc 1 stycznia 2024 r. postać z filmu krótkometrażowego “Steamboat Willie” stała się ogólnodostępna, a tym samym zyskała nowe życie m.in. dzięki niewymienialnym tokenem. Cyfrowe kolekcje z nią związane szybko zdobyły popularność na znanej platformie przeznaczonej do handlu NFT. 

W chwili pisania tego tekstu wspomniane zbiory tokenów niewymienialnych z kultową Myszką Miki widnieją na liście trendów platformy OpenSea. Dla przykładu wolumen kolekcji “Steamboat Willie” wyniósł w ciągu ostatniej doby 414 ETH (ponad 993 tys. dol. przy kursie ethera w okolicy 2,4 tys. dol.). Co więcej, ten sam zbiór NFTs zajął 6 miejsce na szczycie “przebojów” wspomnianej platformy, obok najpopularniejszych kolekcji tj. BAYC, czy CryptoPunks.

Zastrzeżenie od Disneya

Mimo iż prawa do wersji Myszki Miki z 1928 r. wygasły, amerykańska korporacja środków masowego przekazu i rozrywki przypomniała, że sytuacja ta nie wpływa na nowoczesne wersje tej maskotki. 

Rzecznik Disneya oznajmił w rozmowie z mediami, iż firma ta nadal będzie chroniła swoje prawa do nowoczesnych wersji Myszki Miki i pozostałych dzieł. 

Co więcej, według opinii wydanej przez prawnika – Oscara Franklina Tana – ludzie nie mogą używać wersji Myszki Miki Steamboat Willie, w celu zmylenia kogoś, iż ich praca jest powiązana z Disney’em. W szczególności swoje ostrzeżenie skierował on do społeczności kryptowalutowej. 

Wspomniany ekspert opowiedział o ograniczeniach prawnych związanych z wykorzystywaniem Myszki Miki z 1928 r. Otóż tylko czarno-biała postać z dłuższym nosem i bez rękawiczek, jest własnością publiczną. Ponadto każdy, kto wykorzystuje ten wizerunek, musi zaznaczyć, że nie jest powiązany z Disney’em.




reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.