Inwestorzy dyskryminują kobiety w branży blockchain. Wyniki badań są jednoznaczne
Okazuje się, że uprzedzenia z uwagi na płeć mogą mieć kluczowy wpływ na podejmowane decyzje inwestycyjne. Z badań przeprowadzonych przez giełdę kryptowalut Bitget wynika, iż startupy z rynku blockchaina prowadzone przez kobiety przyciągnęły o wiele mniej kapitału niż te, na których czele stali mężczyźni.
- Z badań obejmujących swoim zasięgiem cały 2022 i trzy kwartały 2023 r. wynika, że blockchainowe startupy zebrały 27,85 mld dol., z czego te prowadzone przez kobiety pozyskały jedynie 6,34% z tej kwoty
- Na dysproporcję tę składa się wiele elementów tj. niewielki udział “płci pięknej” w tym sektorze, warunki rynkowe czy uprzedzenia
Dysproporcje przy inwestowaniu w startupy blockchain
W raporcie udostępnionym nam przez Bitget przeanalizowano dane jakościowe i ilościowe z okresu od początku 2022 r. do trzeciego kwartału 2023 r. Ujawniono w nim lukę w finansowaniu pozyskiwanym przez startupy blockchain występującą między projektami prowadzonymi przez mężczyzn a kobiety. Rzutuje on więc na problem związany z nierównym traktowaniem płci w branży.
U podstaw wspomnianych dysproporcji stoi kilka kluczowych przyczyn. Wśród nich wyróżniono panujące trendy związane z inwestowaniem w startupy, warunki na rynku kryptowalut, nastroje wśród inwestorów, jak i uprzedzenia. Bitget donosi, że ten ostatni czynnik powoduje, iż ponad 90% finansowania trafia właśnie do projektów pod kierownictwem mężczyzn.
Preferencje inwestorów widoczne są w statystykach. Te pokazują, że startupy prowadzone przez mężczyzn przyciągnęły 27,85 mld dol. W tym samym czasie do projektów pod kierownictwem kobiet wpłynęło jedynie 1,77 mld dol.
Rozwiązanie problemu
Według Bitget istnieje duże zapotrzebowanie na inkubatory zdolne do pielęgnowania startupów założonych przez kobiety i wspierania bardziej integracyjnego środowiska do rozwoju. Zgodnie z wnioskami płynącymi z raportu to “talent i potencjał” powinny być brane głównie pod uwagę a uprzedzenia do płci odstawione na bok.
Niedźwiedzie nastroje na rynku
Na wielkość pozyskiwanego finansowania swój wpływ miała również bessa. Zgodnie z raportem doprowadziła ona do spadku liczby takich transakcji o 61,6% w 2022 r. To z kolei przełożyło się na mniejsze wolumeny inwestycji.
Między pierwszym kwartałem 2022 r., a trzecim kwartałem 2023 r. pozyskiwanie funduszy przez startupy blockchain spadło o 70,1%. Obok liczba startupów pod kierownictwem kobiet zmalała o 45,2% w 2022 r. Jednak odnotowała ona niewielki wzrost w 2023 r. w porównaniu do roku poprzedniego.
Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->
Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->
Aktualnie brak komentarzy.