Gubernator Florydy Ron DeSantis chce zakazu CBDC

Gubernator Florydy Ron DeSantis chce zakazu CBDC

Autor: Anna Sutowicz
Redaktor: Michał Misiura
Ron DeSantis i zakaz CBDC

Gubernator Florydy Ron DeSantis zaproponował wczoraj ustawę, która zakazałaby cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) w Sunshine State. Jego zdaniem, to środek ochrony prywatności finansowej mieszkańców.


W poniedziałkowym przemówieniu Gubernator Florydy i kandydat na prezydenta Ron DeSantis stojąc przed podium z napisem “Cyfrowy Dolar Wielkiego Brata” powiedział, że będzie chronił mieszkańców przed cyfrowymi walutami krajowych lub globalnych banków centralnych. Jego zdaniem, inicjatywa CBDC przyznałaby “więcej władzy” rządowi:

To, o co chodzi w cyfrowej walucie banku centralnego, to inwigilowanie Amerykanów i kontrolowanie zachowań Amerykanów.

Jako przykłady polityki rządu, która bezpośrednio dotyka amerykańskich konsumentów podał obawy o inflację w kraju, podnoszenie stóp procentowych przez Fed i presję na banki.

Dzisiejsze ogłoszenie będzie chronić konsumentów i firmy z Florydy przed lekkomyślnym przyjęciem ‘scentralizowanego dolara cyfrowego’, który będzie tłumił innowacje i promował sankcjonowaną przez rząd inwigilację – powiedział w komunikacie prasowym gubernator Florydy.

DeSantis porównał potencjalne CBDC do chińskiego juana cyfrowego, gdzie Ludowy Bank Chin monitoruje nawyki związane z wydatkami i może odciąć dostęp do towarów i usług. Jako przestrogę przytoczył także sytuację w Nigerii, gdzie bank centralny ograniczył wypłaty z bankomatów, aby przyspieszyć przyjęcie eNaira, co w zeszłym miesiącu wywołało zamieszki. Gubernator obawia się, że gdyby taka waluta zapanowała w USA, rząd mógłby użyć jej do cenzurowania transakcji, których nie pochwala, np. do sprzedaży broni palnej i benzyny.

Joe Biden i CBDC

DeSantis w swojej wypowiedzi odniósł się do propozycji prezydenta Joe Bidena z początku tego roku, który wydał rozporządzenie wykonawcze stanowiące, że Kongres powinien rozpocząć tworzenie przepisów dotyczących CBDC i kryptowalut. Część rozporządzenia wykonawczego Bidena zachęcała Radę Nadzoru Stabilności Finansowej “do zidentyfikowania i złagodzenia ogólnogospodarczego (tj. systemowego) ryzyka finansowego stwarzanego przez aktywa cyfrowe oraz do opracowania odpowiednich zaleceń politycznych w celu wyeliminowania wszelkich luk regulacyjnych.”

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, chroniłaby również mieszkańców Florydy przed globalną walutą cyfrową emitowaną przez zagraniczny bank centralny.

Ruch anty-CBDC na Florydzie

DeSantis nie jest pierwszym, który wypowiada się przeciwko CBDC. Republikański kongresman Tom Emmer przedstawił w zeszłym miesiącu ustawę zakazującą Rezerwie Federalnej wydawania CBDC konsumentom, powołując się na podobną krytykę dotyczącą nadzoru.

Postawę gubernatora Florydy poparł także stanowy dyrektor finansowy, Jimmy Patronis:

Gubernator DeSantis wyprzedza konkurencję, jeśli chodzi o ochronę praw jednostki. Cyfrowa waluta banku centralnego jest kamieniem węgielnym rządu federalnego, który może śledzić każdą transakcję, która ma miejsce na świecie. (…) Nie byłoby prywatności, a jeśli nie ma prywatności, nie ma praw. W ten sam sposób, w jaki Floryda walczy z IRS, my musimy walczyć z tym programem. W ten sposób chronimy wolność. Wolność i dobrobyt.

Ron DeSantis wezwał podobnie myślących gubernatorów do zwalczania „inwigilacji i kontroli” ze strony rządu federalnego i przyjęcia podobnych przepisów w ramach swoich kodeksów handlowych.

Ron DeSantis i zakaz CBDC

Śledź CrypS. w Google News. Czytaj najważniejsze wiadomości bezpośrednio w Google! Obserwuj ->

Zajrzyj na nasz telegram i dołącz do Crypto. Society. Dołącz ->

reklama

Dodaj komentarz

Ostrzeżenie o ryzyku Kryptowaluty oraz produkty lewarowe to bardzo ryzykowne istrumenty finansowe, mogące spowodować szybką utratę kapitału.

Materiały opublikowane na tej stronie mają jedynie cel informacyjny i nie należy ich traktować jako porady inwestycyjnej (rekomendacji) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi. Nie są również doradztwem prawnym ani finansowym. Opracowania zamieszczone w serwisie Cryps.pl stanowią wyłącznie wyraz poglądów redakcji i użytkowników serwisu i nie powinny być interpretowane w inny sposób.

Niektóre artykuły opatrzone są odnośnikami do innych stron. Służy to uzupełnieniu przedstawionych informacji.
Niektóre jednak linki mają charakter afiliacyjny: prowadzą do oficjalnych stron producentów, na których można kupić opisywany produkt. Jeśli użytkownik dokona transakcji po kliknięciu w link, nasz serwis pobiera z tego tytułu prowizję. Nie wpływa to na finalną cenę produktu, a w niektórych przypadkach ją obniża. Portal CrypS.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści, które znajdują się na podlinkowanych stronach.